In situ, in vitro and in vivo evaluation of effectiveness of new treatment approaches involving controlled drug delivery systems in cartilage degenerations
Kontrollü ilaç salım sistemleri ile kıkırdak hasarlarının tedavisine yönelik yeni yaklaşımların etkinliğinin in situ, in vitro ve in vivo değerlendirilmesi
- Tez No: 305746
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN TEZCANER, YRD. DOÇ. DR. DİLEK KESKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Mühendislik Bilimleri, Biotechnology, Histology and Embryology, Engineering Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bölümü
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Osteoartrit, henüz ilaçlar ile tam tedavisi olmayan bir dejeneratif eklem hastalığıdır. Çok iyi bilinen bir antibiyotik olan doksisiklinin (D) matriks metalloproteinazları-MMP'leri engellediği gösterilmiş ve bu ilacın OA tedavi potansiyalinin olduğunu belirtmiştir. Ancak, doksisiklinin uzun süreli sistemik kullanımı diğer dokularda yan etkiye sebep olabilmektedir. Bu çalışmada doksisiklin/doksisiklin-kondroitin sulfat (D/D-CS) içeren kontrollü ilaç salım sistemlerinin PCL mikroküreler formunda geliştirilerek lokal uygulanmasıyla daha iyi ve yeni bir tedavi yaklaşımı sağlanması hedeflenmiştir. Boyut, yükleme etkinliği, yüzey/yapı ve salım özellikleri için yapılan optimizasyon çalışmaları sonrasında, düşük molekül ağırlıklı PCL (14 kDa) ile hazırlanan mikrokürelerin yüksek molekül ağırlıklı PCL'e (65 kDa) göre daha uygun olduğuna karar verilmiştir. Bu mikrokürelerin salım profilinin difüzyon modeli ile daha uyumlu olduğu da görülmüştür. Mikrokürelerin biyolojik etkinliği, üç boyutlu in vitro modelde değerlendirilmiştir. Bu modelde osteoartritik-tavşan kondrositleri agarose gömülmüş ve inkübasyonlar boyunca interlökin 1-ß'ya maruz bırakılmıştır. 15 ve 24 günlük in vitro uygulamalar, D/D-CS mikrokürelerle tedavilerin MMP-13 aktivitesini tedavi edilmemiş kontrollere göre anlamlı derecede azalttığını göstermiştir. Collagen ve GAG analiz sonuçları MS tedavilerinin bu moleküllerin sentezlerini arttırmadığını göstermiş olmasına rağmen, D/D-CS mikrokürelerinin ve sadece D mikrokürelerinin sırasıyla salınan GAG ve kollajen miktarlarını azaltığı gözlenmiştir. In vivo tavşan OA modeliyle yapılan, 8 haftalık araştırmaların tüm değerlendirmeleri sonucunda D/D-CS mikroküre gruplarının radyografik skorları ve histolojik bulgularının hiyaluronan enjekte edilmiş ve/veya tedavi edilmemiş kontrollere göre daha iyi olduğunu göstermiştir. Çıkarılan eklemlerdeki kıkırdağın biyomekanik özelliklerinin D-CS mikrokürelerle tedavi sonrasında sağlıklı gruplara benzer sertlik değerlerine ulaştığı belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
Osteoarthritis (OA) is a degenerative joint disease which has yet no complete treatment with medication. Doxycycline, a well-known antibiotic, has been shown to prevent matrixmetallopreoteinases-MMPs, indicating potency on OA treatment. However, long term systemic use can cause side effects on other tissues. This study aimed to develop controlled drug delivery systems of doxycycline/doxycycline-chondroitin sulfate (D/D-CS) in the form of PCL microspheres for providing a better and new treatment approach via local application. After optimization studies for size, loading efficiency, surface/structure and release properties, microspheres of low Mw PCL (14 kDa) was decided to be more suitable than those of high Mw (65 kDa). The release profile of former was also more compatible with diffusion model than that of latter. The bio-effectiveness of the microspheres was evaluated with three-dimensional in vitro model; osteoarthritic-rabbit chondrocytes embedded in agarose and subjected to interleukin-1ß throughout incubations. In vitro treatments with D/D-CS microspheres showed significant reduction in MMP-13 activity compared with untreated OA controls for 15 and 24-day incubations. Although collagen and GAG analysis results showed no enhancement of synthesis with MS treatments, significant decrease in GAG and collagen release from D/D-CS MS treated groups and from D MS treated ones respectively. Overall evaluations of the efficacy using in vivo rabbit OA model showed better radiographic scores and histological outcomes for D/D-CS MS groups compared to only hyaluronan injected and/or untreated controls in 8 weeks. The ex-vivo biomechanical properties of cartilages demonstrated improved hardness with values comparable to healthy group upon application of D-CS MS.