City walls of istanbul: An analysis of place-making in the urban context
İstanbul kent surları: Kentsel bağlamda 'yer kurma' odaklı bir analiz
- Tez No: 305755
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ CENGİZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Kent surları, nitel ve nicel olarak tarihi mirasımızın önemli bir kısmını oluşturmasına rağmen, surlara nasıl yaklaşılması gerektiğine dair ilgi ve deneyimimiz görece azdır. Tüm tarihsel geçmişi yanısıra, surlar ve sur önü dokusu, ?bugün?e ait bir mekandır. Kara, deniz ve Haliç surları, yapılış sebeplerinden askeri olanı günümüz şartlarında artık taşımasa da, çizdikleri sınırla Tarihi Yarımada olarak adlandırılan bölgenin tanımını yapmaktadırlar.Gözardı edilemeyecek fiziksel varlığı ve yüklendiği simgesel anlamlarıyla surların anıtsal özelliği açıktır. Bu tezde vurgulanmak istenen, anıtsallığının ötesinde surların şehir yaşantısının bir parçası olduğudur. Seçilen örnekler üzerinde yorumlandığı ve tüm surönünde surların mekan kurgulayıcı özelliğine dikkat çekilmiştir.Geçmiş zaman, şimdiki zaman ve gelecek zaman diyalektiğinde, fiziksel yapı ile kurgusal anlamları ilişkilendirmeyi amaçlayan bir bakış açısıyla, Tarihi Yarımada'nın deniz, kara ve Haliç surönü dokusu çalışılmıştır. Yer kimliğinin fiziksel ortam, etkinlikler ve anlamları arasındaki diyalektik bağlantılar üzerinden oluştu, Edward Relph'in tanımından alıntılayarak, bu tez, surların, şehir mekanı için nasıl bir kurgu önerdiğini ve surlar üzerinden ne anlamlar üretildiğini anlamayı amaçlamıştır.Bu tez, Tarihi Yarımada'nın `yer kurma' sürecinde, surların değerini, özgünlüğünü ve `yer'in karakterindeki etkisini anlatmayı amaçlamıştır. Ulaşılan bulgular ışığında, farklı disiplinlerin iş birliği gelecekteki projeler için önerilmiştir. Bu iş birliği ile `yer' hissine hak ettiği değeri vermek ve üretilmiş `yer kurma' bilgisinin, surlarla ilgili verilecek tasarım kararlarında kullanılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyse the İstanbul Historical Peninsula city walls under the framework of place-making. This study focuses on proposing a way of looking for the place identity of walls upon the dialect of the times, and the dialogue of physical configurations and cognitive imaginaries.The present wall front is studied and the frequently repeating patterns on this fabric are pointed out throughout the understanding which incorporates both the geographical and spatial imagination. As the identity of places are constituted over the dialectical links between physical setting, activities and meanings, the attempt of the thesis is to inquire the place virtue, to comprehend what city walls propose and which meanings are produced over these city walls.The value and the uniqueness of the city walls which has a defining impact on the place-making process of Historical Peninsula is acknowledged pointing out to the character of the place. Based on the findings of the thesis, collaboration of diverse disciplines is suggested for future projections in order to appreciate the sense of place and to use the knowledge of place-making while the city walls are brought to the design table of the planners.