Reactivation potential of indicator bacteria in anerobically digested sludges after dewatering processes
Anaerobik olarak çürütülmüş çamurlardaki indikatör bakterilerin yeniden aktifleşme potansiyeli
- Tez No: 305754
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ÖZDAĞ, PROF. DR. F. DİLEK SANİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Çevre Mühendisliği, Biotechnology, Environmental Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bölümü
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Uzun zamandır arıtma çamurlarının organik içeriğini azaltmadakibaşarısıyla bilinen anaerobik çürütme süreci, belirli biyokatı sınıflarınınpatojen giderim gerekliliklerini yerine getirmede kullanılan en yaygınalternatiflerden biridir. Fakat yakın zamanda, anaerobik çürütme sonrasıtoplanan örneklerdeki indikatör bakteri miktarlarının susuzlaştırılmışkekte ölçülenlere kıyasla hayli yüksek olduğu bildirilmiştir. Ayrıca, bakteripopulasyonundaki bu artışlar genellikle belt filtreden sonra değil, santrifüjsusuzlaştırmadan sonra gözlenmektedir. Bu durumu açıklamak için çeşitliteoriler ortaya atılmış olsa da, son çalışmalarda Kantitatif PCR gibimoleküler araçların kullanılması ile birlikte, dikkatler anaerobik çürütmesürecinde canlı fakat kültüre edilemeyen bir evreye girmiş olanbakterilerin yeniden aktifleşmesi üzerinde toplanmıştır. Bu çalışmanınamacı ise bahsedilen artışların ülkemizdeki arıtma tesislerinde de geçerliolup olmadığını incelemek amacıyla Türkiye'deki farklı arıtma tesislerinindeğerlendirilmesidir. Bu amaçla, seçilen tam ölçekli arıtma tesislerindençürütme ve susuzlaştırma sonrası toplanan çamur örneklerine hemstandart kültür metodları hem de Kantitatif PCR analizleri uygulanarak,susuzlaştırma tekniğinin indikatör bakteri sayıları üzerindeki etkisiincelenmiştir. Sonuçlar, belt filtre ile susuzlaştırma yapan tesislerdeindikatör bakterilerin azalan konsantrasyonlarında susuzlaştırmasonrasında bir değişiklik olmadığını göstermektedir. Fakat, santrifüjsusuzlaştırmanın hemen akabinde çamurdaki indikatör bakteri seviyeleriartmaktadır. Kantitatif PCR'dan elde edilen sonuçlara dayanarak, canlıfakat kültüre edilemeyen bakterilerin yeniden aktifleşmesinin bu artışlarınbaşlıca sebebi olduğu tahmin edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Anaerobic digestion process which has long been known to successfully reduce theorganic content of sludge is one of the most common alternatives to meetpathogen reduction requirements for particular classes of biosolids. However, it hasrecently been reported that, significantly higher densities of indicator bacteria havebeen measured in dewatered cake samples compared to samples collected rightafter anaerobic digestion. In addition, this increase in bacterial population has beencommonly observed after centrifugation but not after belt filter dewatering. Eventhough several theories have emerged to explain this occurrence, with the use ofmolecular tools such as Quantitative Polymerase Chain Reaction (Q?PCR) in recentstudies, much of the attention was given to the reactivation of the indicatorbacteria which might enter a viable but non?culturable state (VBNC) duringdigestion process. The main objective of this research is to examine differenttreatment plants in Turkey to observe whether the aforementioned phenomenon isvalid in these plants as well. Towards this end, the impact of dewatering processeson indicator bacteria counts was investigated by performing both standardculturing methods (SCM) and Q?PCR on sludge samples collected after digestionand dewatering from selected full?scale treatment plants. Results indicated that, intreatment plants operating belt filter dewatering, reduced concentrations ofindicator bacteria do not change after the dewatering process. However, indicatorbacteria content of sludge increase immediately after centrifuge dewatering.Based on the results obtained by Q?PCR, reactivation of VBNC bacteria wasspeculated to be the main reason for the increases obtained.