Receiver design for a class of new pulse shapes for cpm signals
Sürekli faz modülasyonlu sinyaller için geliştirilmiş bir grup yeni darbe şekilleri için almaç tasarımı
  1. Tez No: 305765
  2. Yazar: BİLAL UĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN TANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Geçtiğimiz yıllarda, GSM spektral zarfına iyi uyum sağlayan CPM (Sürekli Faz Modülasyonu) sinyaller için daha iyi Öklit uzaklığı elde edilmesi üzerine bir çalışma yapılmış, ve bu konuda kayda değer performans iyileştirmeleri sağlanmıştır. Güç spektral yoğunlukları GSM spektral standartlarına uymak kaydıyla, 8. dereceden polinomlar kullanılarak oluşturulan iki yeni darbe şekli, en iyi hata performansını verecek şekilde optimize edilmiştir. Ancak bu yaklaşım, durum sayısında dikkate değer bir artışa neden olabilecek parametreler kullanmakta, ve böylece almaç yapımında yüksek karmaşıklığa yol açmaktadır. Bu tezde, bu darbe şekilleri için yeterince indirgenmiş ve uğraşılabilir bir karmaşıklığa sahip, iyi performans sağlayabilecek, uygulanabilirliği yüksek bir almaç tasarımı bulmaya yönelik çalışma yapılmıştır. Karmaşıklık azaltma teknikleri incelendikten sonra, faz modülasyonlu sinyallerin Laurent ayrışımına (LD) dayalı bir almaç yapısı ile yola devam edilmeye karar verilmiştir. Diğer karmaşıklık azaltma tekniklerinin aksine, LD tabanlı almaçlar hem kullanılan uyumlu süzgeç hem de durum sayısının azaltılabilmesine izin vermektedir. Çalışma boyunca, yeni darbe şekilleri için geliştirilen LD tabanlı almaçlarda farklı süzgeç ve durum sayıları kullanılmış ve iyi sonuçlar elde edilmiştir. Darbe uzunluğu L = 3 olan darbe şekli için, sadece 2 uyumlu süzgeç ve 14 durum kullanılarak, 0.93dB civarında bir güç kazancı elde edilmiştir. L = 7 durumu için ise, karmaşıklık azaltma uygulanmadan önce optimum almaçta 896 süzgeç ve 448 durum sayısı gerekirken, sadece 8 uyumlu süzgeç ve 56 durum kullanılarak yaklaşık 2.25dB'lik bir kazanç sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, a study on obtaining better Euclidean distance for CPM (Continuous Phase Modulation) signals that fit well-known GSM spectral envelope has been carried out, and significant performance improvements were obtained. Two new pulse shapes, which are represented using 8th degree polynomials, were optimized to give the best error performance under the constraint that the PSD stays below GSM spectral standards. However, the approach uses parameters that cause the number of states to increase considerably, and thus yielding high complexity for receiver implementation. In this thesis, a study on finding a feasible receiver design that can provide a performance with acceptable degradation but affordable complexity is carried out for those new pulse shapes. After a survey about complexity reduction techniques, a decision is made to go on with a receiver structure based on Laurent Decomposition (LD) of phase modulated signals. Unlike other complexity reduction techniques, usage of LD based receivers permits reduction in both the number of matched filters and trellis states. Throughout the study, different numbers of matched filters and trellis states were used in LD based receivers for the new pulse shapes, and good results are obtained. For the pulse shape with pulse length L = 3, about a gain of 0.93dB in power is achieved by only 2 matched filters and 14 trellis states. For the case where L = 7, approximately a gain of 2.25dB is achieved with only 8 matched filters and 56 states, whereas 896 matched filters and 448 states are needed in the optimum case without complexity reduction.