Progressive failure analysis of composite shells
Kompozit plakaların aşamalı kırılma analizi
  1. Tez No: 305775
  2. Yazar: YASEMİN OLCAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK DARENDELİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu yüksek lisans çalışmasının amacı fiberle güçlendirilmiş tabakalı kompozit kabuk yapıların farklı yükleme koşulları altındaki aşamalı kırılma davranışının incelenmesidir. Tabakalar ortotropik kabul edilmiş ve çalışmada birinci derece kayma gerilmesi teorisi uygulanmıştır. Analizde üç düğüm noktalı tabakalı kabuk elemanlar kullanılmıştır. Analiz sonuçlarının doğrulanması için literatürden deneysel ve analitik sonuçlarla karşılaştırma yapılmış, geçmiş çalışmalarla yüksek uyumluluk görülmüştür. Dikdörtgensel grafit/epoksi kompozit plakalar çeşitli sınır koşulları ve katman dizilimleri ile transvers yükleme altında incelenmiştir. Kırılma tespiti için maksimum gerilim, Hashin ve Tsai Wu kriterleri kullanılmış ve ani bozulma yaklaşımı ile aşamalı kırılma analizi gerçekleştirilmiştir. İlk katman kırılma yükü, son kırılma yükü ile bunlara karşılık gelen deformasyonlar ve kırılma şekilleri sunulmuş ve karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to investigate the progressive failure behavior of laminated fiber reinforced composite shell structures under different loading conditions. The laminates are assumed to be orthotropic and the first order shear deformation theory is applied. Three-node layered flat-shell elements are used in the analysis. To verify the numerical results obtained, experimental and analytical results found in literature are compared with the outputs of the study, and the comparison is found to have shown good agreement with the previous work. Rectangular graphite/epoxy composite laminates under transverse loading are analyzed through several boundary conditions and stacking sequences. Maximum stress criteria, Hashin?s criteria and Tsai Wu criteria are employed to detect the failure and progressive failure methodology is be implemented according to instantaneous degradation approach. First ply failure, final failure loads, corresponding deformations and failure patterns are presented and compared.