Mantolu sıcak su tanklarında sıcaklık tabakalaşmasının deneysel olarak incelenmesi, ikinci kanun değerlendirilmesi ve YSA modellemesi
Experimental study of thermal stratification on mantled hot water tank, evaluation in the terms of second law's thermodynamics and ANN modelling
- Tez No: 335431
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ALTUNTOP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarında enerji kaynağının aktif olduğu zaman ile kullanım zamanı arasında farklılıklar olabilir. Bu durumda enerji kaynağı aktif değilken de o enerji kaynağından yararlanılmak isteniyorsa enerjinin depolanması gerekmektedir. Enerjinin farklı türleri için farklı depolama yöntemleri olmakla beraber, güneş enerjisi termal uygulamalarında en yaygın kullanım şekli suya duyulur termal depolamadır. Bu yüzden çok sayıda su tankı modeli ve bu tanklar için ısı değiştiricisi modelleri geliştirilmiştir. Bu tank modellerinden en çok kullanılanı mantolu sıcak su tanklarıdır. Mantolu sıcak su tanklarında ve diğer tüm sıcak su tanklarında sistemin en önemli performans parametrelerinden biri sıcaklık tabakalaşmasıdır. Bu çalışmada düşey mantolu sıcak su tanklarındaki sıcaklık tabakalaşmasının engeller aracılığı ile iyileştirilmesi deneysel olarak incelenmiştir. Alınan deneysel sonuçların ışığında her bir engel ve engel konumu için sistemin sıcaklık tabakalaşması derecesi literatürdeki yaygın olarak kullanılan yöntemler ile belirlenmiştir. Ayrıca her bir engel ve her bir engel konumu için tank içerisindeki sıcaklık tabakalaşması termodinamiğin ikinci kanunun bir ifadesi olan ekserjetik yönden de analiz edilmiştir. Sayısal çalışmalarda zamana bağlı çözümün çok zaman almasından dolayı, engelsiz tank modeli için YSA modeli oluşturulmuş. Bu sayede çok zaman alan; sayısal, zamana bağlı çözümlere alternatif bir model önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
There can be difference between usage time and on-line time for an energy sources like renewable energy sources such as solar energy. The energy have to be stored, if it is wanted to use the this energy, when the energy sources are off- line. Although there are many ways to store energy, storing the energy to water thermally in thermal applications of solar energy. So a lot of tank models and heat exchangers for these tanks have been investigated. One of the most employed within these tanks is mantled hot water tank. Thermal stratification is the most important performance criteria in mantled hot water tanks and the other tank models. In this study, enhancement of thermal stratification via obstacles was investigated experimentally on vertical mantled hot water tank. In the result of experimental study, degree of stratification was determined with the methods which are most common used in the literature. Besides, every case was been determined with second law?s thermodynamics called exergy. Since, numerical analyses take long time, an ANN Model was developed to be alternative solution for numerical transient analyses.