Vibration isolation of inertial measurement unit
Ataletsel ölçüm biriminin titreşim yalıtımı
  1. Tez No: 305800
  2. Yazar: DİLARA ÇINAREL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENDER CİĞEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Hassas cihazlar, cihazların kullanıldığı sistem yüksek seviyede titreşim etkileri içeriyorsa, cihazların titreşim yalıtımı gereklidir. Etkileşim karakteristikleri tam olarak biliniyorsa, titreşim yalıtımı başarılı bir şekilde gerçekleştirilir, ancak çoğu uygulamanın üzerine etki eden titreşim seviyeleri beklenmedik ve rastgele bir şekilde tezahür eder. Buna rağmen, tahrik seviyelerinin frekansa bağlı olarak değişim profilini elde etmek mümkündür. Bu sebeple, bu bilgiyi, titreşim yalıtımı tasarımında kullanmak uygun ve pratiktir.Tez kapsamında, pasif titreşim yalıtımı tekniği incelenmiş ve sistem yalıtımı için izolatör seçiminde kullanılabilecek bir bilgisayar kodu geliştirilmiştir. Tez kapsamında, belirli bir etki altında ve ataletsel ölçüm birimine göre bazı kısıtlar göz önünde bulundurularak bazı örnek durumlar altı serbestlik derecesine göre tasarlanmıştır. Bunun yanında, değişik eniyileme yöntemleri karşılaştırılmış ve eniyileme sonuçlarına göre kataloglardan bazı gerçek izolatörler kullanılarak olası tasarımlar belirlenmiştir.Bir sonraki adımda, bu olası tasarımlar izolasyon özelliklerine göre karşılaştırılmıştır. Son olarak, bu tasarımlardan biri, tasarımların olası yer ve özellik değişimlerine göre karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sensitive devices are affected by extreme vibration excitations during operation so require isolation from high levels of vibration excitations. When these excitation characteristics of the devices are well known, the vibration isolation can be achieved accurately. However, it is possible to have expected profile information of the excitations with respect to frequency. Therefore, it is practical and useful to implement this information in the design process for vibration isolation.In this thesis, passive vibration isolation technique is examined and a computer code is developed which would assist the isolator selection process. Several sample cases in six degree of freedom are designed for a sample excitation and for sample assumptions defined for an inertial measurement unit. Different optimization methods for design optimizations are initially compared and then different designs are arranged according to the optimization results using isolators from catalogues for these sample cases.In the next step, the probable designs are compared according to their isolator characteristics. Finally, one of these designs are selected for each case, taking into account both the probable location deviations and property deviations of isolators.