Effects of different bed roughnesses on the characteristics of hydraulic jumps
Farklı pürüzlülük çeşitlerinin hidrolik sıçrama özelliklerine olan etkileri
- Tez No: 305801
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY TOKYAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Uygulamada, çarpma blokları ve eşikler bir hidrolik sıçramanın yerini stabilize etmek ve sönümlenme yatağının uzunluğunu azaltmak için hala kullanılmaktadır. Diğer taraftan, çakıllar, dalgalı pürüzlülükler ve sönümlenme yatağını boydan boya kaplayan veya aşamalı bir biçimde yerleştirilmiş olan diktörtgen prizma pürüzlülükler bir seçenek oluşturabilirler. Bu çalışmanın amacı, daha önce yapılmış deneylerden elde edilen verileri kullanarak yukarıda bahsedilen değişik pürüzlülük unsurlarının ardışık derinlik, sıçrama uzunluğu ve enerji sönümlenmesi gibi hidrolik sıçrama özellikleri üzerindeki etkisini belirlemektir. Araştırmalar, pürüzlülük unsurlarının hidrolik sıçramaların özellikleri üzerinde olumlu etkileri olduğunu göstermektedir. Klasik sıçramalara kıyasla, kuyruk suyu derinliğindeki azalma %2 ile 10 arasındadır. Sıçramanın uzunluğu prizmatik pürüzlülük unsurları tarafından %30-50, dalgalı pürüzlülükler tarafından %40, ve çakıllar tarafından %30 azaltılmaktadır. Pürüzlülük unsurları klasik sıçramadan %3-15 daha fazla enerji sönümlenmesine yol açmaktadır. Bu nedenle, bu tür pürüzlülük unsurları çarpma blokları ve eşikler gibi yardımcı araçlara etkili bir alternatif olarak göz önüne alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
In practice, baffle blocks and sills are commonly being used to stabilize the location of a hydraulic jump and shorten the length of a stilling basin. On the other hand, gravels, corrugations and rectangular prismatic roughnesses which cover the entire length of the basin or placed in a staggered manner may be an alternative. The objective of this study is to determine the effects of these roughness elements on the characteristics of hydraulic jumps such as conjugate depth, jump length and energy dissipation using experimental data collected from the previous studies. The investigations show that the roughness elements have positive effects on the characteristics of hydraulic jumps. The tailwater depth reduction compared to classical jump is 2-10%. The length of the jump is reduced about by 30-50% by prismatic roughness elements, 40% by corrugations, and 30% by gravels. The roughness elements induce 3-15% more energy dissipation than that of classical jump. Therefore, these types of bed roughness elements should be considered as an effective alternative of accessory devices such as baffle blocks and sills.