Aviyonik bir birimin titreşim yalıtıcı tasarımı ve deneysel incelenmesi
Desing and experimental investigation of vibration isolator ofan avionic unit
  1. Tez No: 610445
  2. Yazar: ÇAĞRI KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY KARAÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Ataletsel Ölçüm Birimi (AÖB), havacılık ve uzay sanayii uygulamalarında kullanılan kritik bir aviyonik birimdir. Kullanıldığı sistemin tanımlandığı asal koordinat takımına göre konum, hız, ivme ve atalet bilgilerini ölçer ve bunları ilgili sisteme bildirir. Kullanıldığı yerin şartlarına bağlı olarak ısıl yükler, statik yükler, mekanik şok yükleri, akustik vs. birçok çevresel şartlardan etkilenebilirler. Çevresel şartlardan kaynaklı problemlere önlem alınmaz ise bu aviyonik birimler görevlerini doğru şekilde yerine getiremeyebilir hatta hiçbir şekilde işlev görmez hale gelebilirler. Bu yüklerden en önemlilerinden biri de titreşim yükleridir. Titreşim yükleri askeri standartlara göre sınıflandırılmıştır ve askeri uygulamalarda kullanılan ekipmanların bu yüklere karşı görevlerini doğru bir şekilde yerine getirmeleri beklenir. Titreşim yüklerinden korunmanın en etkin yolu bu yüklere maruz kalan birimlerde titreşim yalıtıcılar kullanmaktır. Bunun için birçok ticari firma ve bunların ürettiği birçok titreşim yalıtıcı çeşidi vardır. Fakat bazen gerek geometrik isterler, gerek tedarik sıkıntıları, gerekse çevresel şartlardan dolayı bu ticari ürünlerin kullanımı mümkün olamamaktadır. Bu çalışmada bir aviyonik birim için titreşim yalıtıcı tasarımının nasıl yapıldığı, sonlu elemanlar analizi ve testler ile nasıl belirlenip doğrulandığı anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Inertial Measurement Unit (IMU) is a critical avionic unit which is used for aerospace industry application. It measures location, velocity, acceleration and inertial information according to a system that IMU used and transmits them to the related system. IMU can be affected from environmental conditions which are thermal loads, static loads, mechanical shock loads, acoustic, etc. If the precautions are not taken for these environmental conditions, IMU cannot work correctly or do not work anymore. Vibration loads are one of the most important environmental condition, too. Vibration loads are classified according to military standards and it is expected that the equipment used for military applications must work successfully under these loads. The most efficient way in order to protect the units that are exposed vibration loads is using vibration isolator. There are many companies and their many commercial vibration isolator types. However, because of geometric constraints or purchasing problem or environmental conditions, it is impossible to use these commercial vibration isolators. In this thesis, how a vibration isolator can be design for an inertial measurement unit and how it can be determined and validated with finite element analysis and modal tests are explained.