The effect of prismatic roughness elements on hydraulic jump
Prizmatik pürüzlülüğün hidrolik sıçrama üzerine etkileri
- Tez No: 167239
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NURAY TOKYAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
öz PRIZMATIK PÜRÜZLÜLÜĞÜN HİDROLİK SIÇRAMA ÜZERİNE ETKİLERİ EVCİMEN, Taylan Ulaş Yüksek Lisans, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Danışmanı : Doç. Dr. Nuray TOKYAY Ocak 2005, 82 Sayfa Bu çalışmada farklı pürüzlülük tiplerinin ve düzenlemelerinin dikdörtgen kanallardaki hidrolik sıçramalara olan etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Üç farklı tip pürüzlülük kullanılmıştır. Kullanılan bütün pürüzlülük tipleri dikdörtgenler prizması şeklindedir ve deneylerde akıma dik yerleştirilmişlerdir. Kavitasyondan korunmak için pürüzlülük yükseklikleri menba tabanının seviyesine göre düzenlenmiş, böylece pürüzlülük elemanlarının tepe noktalarının akımın içine girmemesi sağlanmıştır. Pürüzlülük tiplerinin ve düzenlemelerinin enerji sönümlenmesi, sıçrama uzunluğu ve sıçrama sonrası oluşan akım derinliği üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Sonuçlar, literatürdeki bulunan verilerle ve pürüzsüz tabanda oluşan hidrolik sıçramanın özelikleriyle karşılaştınlmıştır Anahtar Kelimeler : Hidrolik Sıçrama, Enerji Sönümlenmesi, Pürüzlü Taban, Prizmatik Pürüzlülük
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECT OF PRISMATIC ROUGHNESS ELEMENTS ON HYDRAULIC JUMP EVCİMEN, Taylan Ulaş M. Sc, Department of Civil Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Nuray TOKYAY January 2005, 82 Pages The objective of this study is to determine the effect of different roughness types and arrangements on hydraulic jump characteristics in a rectangular channel. Three different types of roughness were used along experiments. All of them had rectangular prism shapes and that were placed normal to the flow direction. To avoid cavitation, height of roughness elements were arranged according to level of the channel inlet, so that the crests of roughness elements would not be protruding into the flow. The effects of roughness type and arrangement on hydraulic jump properties, i.e. energy dissipation, length of the jump and tail water depth were investigated. These properties were compared with the available data in literature and with the properties of hydraulic jump occurred on smooth bed. Keywords : Hydraulic Jump, Energy Dissipation, Rough Beds, Prismatic Roughness IV