Natural periods of braced steel frames designed to EC8
EC8 şartnamesine göre dizayn edilen çaprazlı çelik çerçevelerin doğal periyotları
- Tez No: 305805
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM TOPKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Eurocode 8'e göre dizayn edilmi? konsantrik çaprazlı çelik çerçevelerin temel periyodunun ara?tırılmasına ili?kin iki kısımlı bir çalı?ma ele alınmı?tır. Birinci kısımda, tipik ofis binalar yinelemeli ve yinelemesiz olarak iki dizayn türüyle analiz edilmi?tir. Yinelemesiz dizayn Eurocode 8'deki alt sınır denklemiyle dizayn edilen yapının nihai periyodunun elde edilmesinden olu?maktadır, yinelemeli dizayn ise yinelemesize benzeyip farklı olarak nihai ve ba?langıç periyotlarının birbirine yakla?ması için periyotların güncellenmesi dü?ünülmü?tür. Farklı dayanım fazlası kuralları çalı?mada göz önüne alınmı?tır. Eurocode 8'de bulunan alt sınır denkleminin daima daha kısa periyotlar vermesi güvenle kullanabileceğini göstermektedir. Tremblay(2005) tarafından sunulan alt sınır denklemi de bazı daha kısa periyotlar içeren durumlar hariç uygun gelmektedir. ?kinci kısımda, Eurocode 8'e göre boyutlandırılan çaprazlı çerçevelerin tasarım taban ivmesinin tahminini sağlayan basit bir denklem türetilmi?tir. Bu yöntem birinci kısımdaki yinelemeli olarak dizayn edilen yapılardan elde edilen elastik olmayan üst kat ötelemelerine gereksinim duymaktadır. Bu ötelemeler veri uydurma yöntemi kullanılarak basit ifadelerle gösterilmi?tir. Yöntem, tasarım taban ivmesi için uygun ilk tahminler vermi?tir.
Özet (Çeviri)
A two-phase study was undertaken to investigate the fundamental period of concentrically braced steel frames (CBFs) designed according to Eurocode 8. In the first phase, typical office buildings were studied by conducting two types of designs which are called as iterative and non-iterative. Non-iterative design is composed of obtaining final period by designing the structure with lower bound expression in Eurocode 8 while iterative design is similar to the non-iterative one but an updating of periods was considered in order to converge assumed and final periods. Different overstrength provisions are considered in the study. Lower bound expression in Eurocode 8 results in shorter periods which indicates that this expression can be safely utilized. The lower bound represented by Tremblay (2005) is also admissible except for some cases including shorter periods. In the second phase, a simple expression is derived for estimating the design base acceleration for braced frames proportioned according to Eurocode 8. This method requires inelastic top story drift values which were obtained from structures designed in the first phase using iterative method. These drifts were represented by simple expressions utilizing data fitting techniques. The method gives suitable first order estimate for the design base acceleration.