An ontology-based approach for delay analysis
Gecikme analizi için ontoloji-tabanlı bir yaklaşım
  1. Tez No: 305806
  2. Yazar: GÖZDE BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. TALAT BİRGÖNÜL, PROF. DR. İREM DİKMEN TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 334
Özet
Gecikme inşaat sektöründe sıklıkla karşılaşılan sorunlardan biridir. Sektördeki son gelişmeler rekabeti artırmış, bu da projelerin eskiye göre daha karmaşık olmasına ve zamanında tamamlanamamasına neden olmuştur. Bu durum, yalnızca gecikme problemlerinin artmasıyla sınırlı kalmamış, problemlerin analizini zorlaştırmış ve sözleşme tarafları arasında hukuksal anlaşmazlıklar gibi sorunların da yaşanmasına neden olmuştur. İnşaat projelerindeki gecikmelerin çözümlenmesini geliştirmek için gecikme analizi konusunda sağlıklı bir bilgi birikimine ihtiyaç vardır. Bu nedenle bu çalışmada; doğrudan ve kapsamlı bilgi sağlayan bir gecikme analizi ontolojisinin kurulmasıyla, gecikme analizi konusunda bilgi paylaşımı amaçlanmıştır. Kurulan ontoloji sayesinde; bilgi paylaşım yöntemi kolaylaştırılabilecek, ayrıca bilginin çeşitli amaçlarla, özellikle risk ve hak talep yönetimi süreçlerinde, bilgisayar ortamında kullanımını sağlayabilecek bir baz oluşturulabilecektir. Ontoloji; şirketlerin kendi bilgi tabanlarını ve karar destek sistemlerini kurmalarını sağlayabilecek, böylelikle bilginin ve bilgi kullanımının gelişmesine yardımcı olabilecektir. Bu amaçla, detaylı bir literatür araştırması yapılmış ve gecikme analizi konusunda bir ontoloji oluşturulmuştur. Geliştirilen ontolojinin üç ayrı örnek olay ile kıyaslanmasıyla geçerliliği doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Delay is a common problem of construction sector. Recent improvements in the sector increased the competition and this led the construction projects to be more complex than before and difficult to be completed in time. This situation not only increased the delay problems, but also made the analysis of delays difficult and that caused further problems as disputes between parties to the contract. Sound knowledge in delay analysis subject is needed to enhance the solution of the delay problem in construction projects. So, this study aims to share knowledge in delay analysis issue by construction of a delay analysis ontology that provides direct and comprehensive knowledge. The constructed ontology may ease the information sharing process and provide a base for the usage of information in computers for different purposes especially in risk and claim management processes. It may enable companies to create their own knowledge bases and decision support systems that may achieve improvement in the knowledge and its usability. To meet this objective, detailed literature review on delay subject is carried out and an ontology on delay analysis issue is created. The created ontology is validated through its comparison with three different case studies.