Properties of lightweight and normal weight concretes with similar strength
Benzer basınç dayanımlarına sahip normal ve hafif betonların özellikleri
- Tez No: 305813
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GESOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışmasında, benzer basınç dayanımlarına sahip hafif (LWC) ve normal betonların (NWC) performansları deneysel olarak araştırılmıştır. Hafif betonlar soğuk bağlama yöntemiyle üretilmiş olan uçucu kül hafif agregaları kullanılarak üretilmiştir. Hafif agregalar, eğimli dönerek çalışan peletleme diski içerisinde bulunan ağırlıkça %90 uçucu kül ve %10 portland çimentosu içeren kuru toz karışımın üzerine belirli miktarda suyun püskürtülmesiyle elde edilmiştir. Basınç dayanımları 25 MPa ve 45 MPa olan iki beton grubu tasarlanmıştır. Buna göre, 4 farklı beton elde edilmiştir (LWC25, LWC45, NWC25, NWC45). 28 ve 56 günlük kür süreleri sonunda, su geçirimlilikleri, klorür iyon geçirimlilikleri, gaz geçirimlilikleri ve kılcal su geçirimlilik katsayıları belirlenmiştir. Betonların basınç dayanımı gelişimleri ise 7, 28 ve 56 günlük test sonuçlarına göre belirlenmiştir. Betonların basınç dayanımı sonuçları bütün yaşlarda dayanım değerlerinin benzer olduklarını gösterirken hafif betonların su geçirimlilik değerleri normal betonlarınkine göre biraz daha yüksek olmuştur. Ayrıca hafif betonların klorür iyon direnci, gaz geçirimliliği ve kılcal su geçirimlilik değerleri bakımından normal betona göre daha düşük performanslı oldukları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses an experimental study conducted to investigate the performance of lightweight concrete (LWC) and normalweight concrete (NWC) with similar compressive strength. Lightweight concretes were produced with cold-bonded fly ash aggregates. For this, a dry powder mixture of 90% fly ash and 10% Portland cement by weight was pelletized through moistening in a revolving tilted pan at ambient temperature and cured for 28 days. A total of four concrete mixtures with designed compressive strengths of 25 and 45 MPa were developed for both LWC and NWC, namely LWC25, NWC25, LWC45 and NWC45. The concretes were tested at 28 and 56 days for water permeability, chloride ion permeability, gas permeability, and sorptivity index. On the other hand, compressive strength development of the concretes was observed at 7, 28, and 56 days. The results of comparing LWA with NWC indicated that the compressive strengths of both types of concrete for all ages were almost similar while water permeability of LWC generally slightly higher than that of NWC. Moreover, resistance to chloride penetration, gas permeability as well as sorptivity of LWCs was poorer than NWC.