High performance structural lightweight concrete utilizing natural perlite aggregate and perlite powder
Ham perlit agregası ve perlit tozu kullanılarak yapılan yüksek performanslı taşıyıcı hafif beton
  1. Tez No: 365605
  2. Yazar: HASAN ESER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LUTFULLAH TURANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Taşıyıcı hafif beton genellikle genleştirilmiş kil, şist ve arduvaz gibi yapay hafif agregalar kullanılarak yapılır. Ancak, son on yıllarda hızla artan yakıt fiyatlarına paralel olarak bu agregaların üretim maliyetlerinin artması, süngertaşı, lav cürufu, riyolit ve perlit gibi doğal hafif agregalara olan ilgiyi arttırmıştır. Bu çalışma, doğal perlit agregası ve perlit tozu içeren yüksek performanslı taşıyıcı hafif betonlar ile benzer özgül dayanımdaki (yapısal verimlilikteki) yüksek dayanımlı normal ağırlıklı betonların mekanik özelliklerini ve kalıcılıcık karakteristiklerini, karşılaştırmalı olarak incelemektedir. Bu amaçla üç tip beton karışımı hazırlanmıştır: yüksek dayanımlı hafif beton (HSLWC), kendiliğinden yerleşen yüksek dayanımlı hafif beton (SCLWC) ve yüksek dayanımlı normal ağırlıklı beton (HSNWC). Bu betonların, çökme, çökme akışı, birim ağırlık, hava oranı ve priz süresi gibi taze özellikleri; basınç dayanımı, yarma ve eğilme gerilmesi dayanımı, elastisite modülü ve doğrusal ısıl genleşme katsayısı gibi sertleşmiş özellikleri; hızlı klor iyonu geçirgenliği, agresif kimyasal solüsyonlara karşı dayanıklılığı ve donma-çözülme direnci gibi kalıcılık özellikleri kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Çalışma sonuçları, doğal perlit agregası ve perlit tozu kullanılarak 28-günlük basınç dayanımı 50 MPa'ya ulaşan kendiliğinden yerleşen hafif beton üretilebileceğini göstermiştir. Ayrıca, perlit agregası içeren yüksek performanslı hafif betonların, benzer özgül dayanımdaki yüksek dayanımlı normal ağırlıklı betonlardan, genellikle, üstün ya da en azından yakın kalıcılık performansı gösterdiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Structural Lightweight Concrete is generally made by using artificial lightweight aggregates such as expanded clay, shale and slate. However, rapidly increasing fuel prices in recent decades and corresponding increase in the production costs of these aggregates have renewed the interest in natural lightweight aggregates such as pumice, scoria, rhyolite and perlite. This study investigates the mechanical properties and durability characteristics of high-performance lightweight concretes utilizing natural perlite aggregate and perlite powder in comparison to those of high-strength normal weight concrete of similar specific strength (structural efficiency). For this purpose, three concrete mixtures have been designed, namely high-strength lightweight concrete (HSLWC), self-compacting high strength lightweight concrete (SCLWC) and high-strength normal weight concrete (HSNWC). An extensive testing program was conducted on concrete specimens to determine fresh properties such as slump, slump flow, unit weight, air content and setting time; hardened properties such as compressive strength, splitting and flexural tensile strength, modulus of elasticity and thermal coefficient of expansion; durability characteristics such as rapid chloride-ion penetrability, resistance to aggressive chemical solutions and freezing-thawing resistance. The results have shown that natural perlite aggregate and perlite powder can be satisfactorily utilized in the production of self-compacting lightweight concrete with 28-day compressive strengths up to 50 MPa. It is also shown that perlite aggregate containing high performance lightweight concretes have generally superior or at least similar durability performance to that of high-strength normal weight concrete of similar specific strength.