Synthesis of a novel series of furan and fluorene containing monomers and their polymers
Furan ve floren birimleri içeren yeni monomerlerin sentezileri ve polimerleştirilmeleri
  1. Tez No: 305818
  2. Yazar: ARZU GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA CİHANER, PROF. DR. AHMET M. ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Chemical Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, furan ve florene birimleri içeren yeni konjüge monomerler serisi; 2,7-di(furan-2-yl)-9H-floren-9-one (FOF), 2-(2-(furan-2-yl)-9H-floren-7-yl)furan (FFF), and 2-(2-(furan-2-yl)-9,9-dihekzil-9H-floren-7-yl)furan (FHF) sentezlenmiş ve döngülü voltametri ile elektrokimyasal olarak polimerleştirilmiştir. Elde edilen polimerlerin, poly(2,7-di(furan-2-yl)-9H-fluoren-9-one) (PFOF), poly(2-(2-(furan-2-yl)-9H-floren-7-yl)furan) (PFFF) ve poly(2-(2-(furan-2-yl)-9,9-dihekzil-9H-floren-7-yl)furan) (PFHF), optik ve elektrokimyasal özellikleri incelenmiş ve polimer filmlerinin tersinir redoks davranımı yanısıra (PFOF için Epox = 1.083 V , PFFF için Epox= 0.915 V ve PFHF için Epox= 0.985 V); yükseltgenme sırasında PFOF için turuncudan yeşile, PFFF için sarıdan koyu maviye ve PFHF için turuncudan yeşile, ile sonuçlanan tersinir elektrokromik davranımı gösterdiği tespit edilmiştir. PFOF, PFFF ve PFHF için bant aralıkları sırasıyla 2.32, 2.49 ve 2.61 eV olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, a novel series of conjugated monomers containing furan and fluorene units; 2,7-di(furan-2-yl)-9H-fluoren-9-one (FOF), 2-(2-(furan-2-yl)-9H-fluoren-7-yl)furan (FFF), and 2-(2-(furan-2-yl)-9,9-dihexyl-9H-fluoren-7-yl)furan (FHF) were synthesized and their electrochemical polymerization were achieved via potential cycling. Optical and electrochemical properties of the polymers, poly(2,7-di(furan-2-yl)-9H-fluoren-9-one) (PFOF), poly(2-(2-(furan-2-yl)-9H-fluoren-7-yl)furan (PFFF) and poly(2-(2-(furan-2-yl)-9,9-dihexyl-9H-fluoren-7-yl)furan) (PFHF) were investigated and it was found that polymer films exhibit reversible redox behavior (Epox = 1.083 V for PFOF, Epox= 0.915 V for PFFF and Epox= 0.985 V for PFHF) accompanied with a reversible electrochromic behavior, orange to green for PFOF, yellow to dark blue for PFFF and orange to green for PFHF during oxidation. Their band gap values (Eg) were found to be 2.32, 2.49 and 2.61 eV for PFOF, PFFF and PFHF, respectively.