Bakır'ın Oncorhynchus mykiss (Walbaum, 1792)'de hematokrit düzeyi ile eritrosit sayısı ve morfolojisi üzerine etkileri
The effects of copper on hematocrit level, erythrocye count and erythrocyte morphology of Onchorhynchus mykiss (Walbaum, 1792)
- Tez No: 305819
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDİİ CİCİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Araştırmada bakırın 0.125, 0.250 ve 0.500 ppm ortam derişimlerinin 24, 48, 72 ve 96 saat sürelerle etkisinin Oncorhynchus mykiss'in eritrosit sayısı, hematokrit düzeyi, eritrosit ve nükleus alanı gibi hematolojik parametrelerde meydana gelen değişimler incelenmiştir. Belirtilen hematolojik parametrelerin analizinde mikrohematokrit ve mikroskobik yöntemler kullanılmıştır. Bakırın incelenen süre ve derişimleri etkisinde deneklerde mortalite gözlenmemiştir. Balıklarda eritrosit sayısı ile hematokrit düzeyi belirlenen derişimlerin 96 saat dışında incelenen süreler etkisinde kontrole göre arttığı saptanmıştır. İncelenen yüksek derişimin 24 saat süreyle etkisi dışında eritrosit alanı tüm sürelerde kontrole göre azalırken, nükleus alanı değişim göstermemiştir. Eritrosit sayısı belirlenen derişimlerin 48 saat süreyle etkisi dışında etkide kalma süresinin uzamasına bağlı olarak azalmıştır. Hematokrit düzeyi 0.125 ppm ortam derişiminin 96 saatlik etkisi dışında etkide kalma süresinin uzamasına bağlı olarak artarken, 0.500 ppm etkisinde 48 saat dışında azalmıştır. Eritrosit alanı incelenen yüksek derişim etkisinde 24 saate oranla azalırken, 0.125 ve 0.250 ppm etkisinde 48 ve 72 saatte artmıştır. Nükleus alanı ise 0.500 ppm dışında incelenen derişimler etkisinde 24 saate oranla artmıştır. Bakır etkisinde eritrosit sayısı ve hematokrit düzeyindeki artış, eritropoiezisden, azalma ise ozmotik hemolizden, eritrositlerdeki morfolojik değişimler ise membran permeabilitesinin bozulmasından kaynaklanabilir.
Özet (Çeviri)
Effects of copper on some hematological parameters such as erythrocyte count, hematocrit level, and erythrocyte and nucleus areas of Oncorhynchus mykiss were studied after exposing at 0.125, 0.250 and 0.500 ppm Cu concentrations over 24, 48, 72, 96 hours time period. Microhematocrit and microscobic techniques were used in determining the hematological parameters. No mortalities were observed during the short time period of sub-lethal copper concentrations. Determined erythrocyte count and hematocrit levels of fishes increased at given time periods compared with control groups except for 96 hours time period. Effect of high concentration of copper decreased erythrocyte areas compared with control except for 24 hours time period while nucleus areas didn?t undergo any changes. Erythrocyte count at concentrations and periods tested decreased depending on prolonged time periods except for 48 hours time period. Hematocrit level increased except for 0.125 ppm concentration at 96 hours time period depending on prolonged time period while the effect of 0.500 ppm decreased at all time periods except for 48 hours. Erythrocyte area decreased in the effects of high concentration compared with 24 hours while it increased in the effects of 0.125 and 0.250 ppm at 48 and 72 hours. Nucleus area increased at concentrations tested compared with 24 hours time period except for 0.500 ppm. Increase in erythrocyte count and hematocrit level may be caused by erythropoiesis, and decrease in these parameters may take root from osmotic hemolysis and finally morphological changes may be due to the deterioration of membran permeability.