Parameters influencing assembly of yeast cells on surfaces from a drying droplet
Maya hücrelerinin kuruyan bir damlacıktan yüzeylerde dizilimini etkileyen parametreler
  1. Tez No: 305825
  2. Yazar: ERTUĞ AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇULHA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Hücrelerin yüzeylerde kontrollü ve örüntülü olarak dizilimi biyoteknolojik vebiyomedikal uygulamalar açısından kritik öneme sahiptir. Hücrelerin yüzeylerde dizilimi veörüntülenmesi için çeşitli yaklaşımlar vardır ve bunların arasında damlacık yoluylaörüntüleme, basitliği ve kompleks aletler gerektirmemesiyle öne çıkmaktadır.Bu çalışmada, Saccharomyces cerevisiae hücrelerinin model organizma olarakkullanılmasıyla, maya hücrelerinin kuruyan bir damlacıktan hidrofilik ve hidrofobikyüzeylerde düzenli bir şekilde dizilimi incelenmiştir. Süspansiyonun pH değeri, damlacıkbüyüklüğü ve maya hücrelerinin sayısı gibi deneysel parametreler bu düzenli dizilimlerinmuhtemel biyomedikal ve biyoteknolojik uygulamalarda kullanımları için araştırılmıştır.`Konvektiv dizilim' gibi önceden bildirilmiş tekniklerle karşılaştırıldığında damlacık yoluyladizilim ve örüntülemenin en az onlar kadar etkili ve işe yarar olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Deposition of cells on surfaces in a controllable and patterned way is of criticalimportance for biotechnological and biomedical applications. There are several approachesused for patterning and assembling cells uniformly on surfaces, and among them, droplettemplating stands out with its simplicity and no requirement for complex instrumentation.In this study, a uniform assembly of yeast cells on hydrophilic and hydrophobic surfaces froma drying droplet is investigated using Saccharomyces cerevisiae as model organism. Theexperimental parameters such as pH of the suspension, droplet size, and number of yeast cellsare explored for preparation of uniform cellular assemblies for possible biomedical andbiotechnological applications. As compared to the previously reported approaches such as`convective assembly?, it is found that the drop casting can be as effective as previouslyreported techniques.