Socio-economic and spatial transformations in the historical centre of Istanbul after 1980: The case of Talimhane, Beyoglu
1980 sonrası İstanbul?un tarihi kent merkezinde sosyo-ekonomik ve mekansal dönüşüm: Talimhane, Beyoğlu örneği
- Tez No: 305826
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE DİLEK DARBY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışma 1980 sonrasında Beyoğlu ilçesi içindeki Talimhane bölgesindeki değişim ve dönüşümlerin nedenlerini irdelenmeyi amaçlamaktadır. Tarihi Yarımada ile birlikte İstanbul'un tarihi kent merkezini oluşturan Beyoğlu ilçesi 1980'lerden başlayarak 1990'ların ikinci yarısından itibaren önemli dönüşümlere sahne olmuştur. Bu bağlamda İstiklal Caddesi, Galata ve civarı, Asmalı Mescit, Fransız Sokağı gibi bölgelerde ekonomik ve fiziksel mekanda önemli değişiklikler olmuş ve buna bağlı olarak kullanıcı grupları değişmiştir. Bunun sonucunda bu alanların hepsi birbirlerinin dönüşümlerini etkiler hale gelmiştir. Bu değişimlere olarak Talimhane bölgesinde, 2003-2004 yıllarında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kentsel Tasarım Müdürlüğü kapsamlı bir kentsel tasarım projesini hayata geçirmiştir. Bu yüksek lisans tezi kapsamında, yukarıda sözü geçen etkenler çerçevesinde Talimhane bölgesinde fiziksel ve sosyo-ekonomik yapının değişiminin anket ve mülakatlarla incelenmesi, İBB Kentsel Tasarım Müdürlüğü'nün alanda uyguladığı projenin sonuçlarının tespit edilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the transformations and urban regenerations at Talimhane, Beyoglu district, after 1980. Historical Peninsula and Beyoglu which is the historical city centre of İstanbul has witnessed many important regenerations beginning from 1980?s and the second half of 1990?s. In this context, the user profile has changed correspondingly to the change of spatial space at some districts such as Istiklal Street, Galata, Asmalı Mescit and French Street. As a result of these transformations, Istanbul Municipality carried out Talimhane Rehabilitation Project at Talimhane district between 2003 and 2004. In the scope of this master thesis, it is aimed to analyze the socio-economic and spatial change within the help of surveys and interviews, as well to ascertain the Talimhane Rehabilitation Project, carried out by Istanbul Municipality.