Membranla lamine edilmiş nefes alabilir kumaşların konfor özelliklerinin incelenmesi
Investigation of comfort charactheristics of breathable fabrics laminated by a membrane
- Tez No: 179789
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZER GÖKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada bir membran tabakası ya da kaplama tabakası içeren kompozit yapıdaki su-geçirmez ancak nefes alabilir (su buharı geçirgen) tekstil kumaşlarının konfor özellikleri incelenmiştir.Burada test edilen numuneler dünyanın bu alanda önde gelen üreticilerinden temin edilmiş olup, her biri kendi içerisinde spesifik membran ve kompozit yapı karakterine sahiptir. Bu yapıların özellikle soğuk hava şartlarında giyilen yüksek performanslı giysiler için taşıdığı önem oldukça büyüktür. Ayrıca yüksek katma değerli ürünler grubunda yer almaktadırlar.Su-geçirmez, nefes alabilen çok katmanlı giyim ürünlerinde görülen en önemli konfor sorunu, su buharı geçirgenliğinden kaynaklanmaktadır. Bu yapıların vücudun ürettiği teri, buhar formundayken (0,4 nm) dışarıya atmaları gerekmektedir. Aksi takdirde özellikle soğuk hava şartlarında vücutta biriken nem, düşük hava sıcaklığının etkisiyle soğumakta ve vücut ısısının normalin altına düşmesine (hypothermia) sebep olabilmektedir. Diğer parametreler hava geçirgenliği, su-geçirmezlik, ısı iletkenliği gibi konfor parametreleridir.Bu çalışmada, yukarıda bahsedilen yapıların konfor özelliklerine etki eden; ortam koşulları, vücut ile giysi arasındaki hava boşluğu, giysilerin üretiminde kullanılan malzemelerin ve kompozit yapının kalınlığı gibi parametreler incelenmiştir. Numunelerin seçimi ve temininden sonra; sırasıyla su buharı geçirgenliği, hava geçirgenliği, su-geçirmezlik testleri uygulanmış ve sonuçlar üreticiler ve ilgili bilim insanlarının yararlanabileceği biçimde yorumlanmıştır. Burada ulaşılan en önemli sonuçlar sırasıyla, kumaşların kaplandığı/lamine edildiği membran/kaplamanın kalınlığının arttıkça su buharı geçirgenliğinin düştüğü, membran karakterinin (mikro-gözenekli/gözeneksiz) su buharı geçirgenliği üzerinde farklı ortam koşullarında farklı etkilerinin olduğu ve vücut ile giysi arasındaki hava boşluğunun su buharı geçirgenliğini önemli ölçüde düşürdüğüdür. Bu sonuçlar da gelecek çalışmalar açısından fikir verici nitelik taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated that the comfort properties of water-proof and breathable (water vapour permeable) fabrics which include a membrane or coating layer of a polymer as a composite clothing assembly.The tested samples of this study were obtained from world?s popular producers and each of them has a spesific membrane and composite structure character. These structures have a big importance on the high performance clothing which is especially worn for cold weather protection. Also they are taking place in the high value added products group.The most crucial comfort problem about multi-layered, water-proof breathable fabrics is grown out of water vapour permability. It is required that these fabrics should run the present moisture out which is produced by body when it is in the form of vapour (0,4 nm). Otherwise, especially in cold weather, the accumulated moisture in the body will get colder with the effect of cold weather and this can be result in the situation of fall down of the body temperature to under a normal level (hypothermia). The other parametres consist of other comfort parameters such as air permeability, water-proofness and thermal conductivity.In this study, it was examined that the parameters influencing on comfort charactheristics of breathable fabrics such as weather condition, the space between clothing assembly and the body, the thickness of the materials used in the production of the samples and the thickness of all composite structures. After selection and obtaining samples, water vapour permeability, air permability, water-proofness tests were applied onto the fabrics in an order and the results were interpreted in the form of knowledge which is avaliable to the related producers and scientists. The most important conclusions here are; the water vapour permeability of fabrics decrease with the increase of thickness of membrane or coating, the membrane character (microporous-solid hydrophilic) has different effect on water vapour permeability of fabrics on different weather conditions and the increase of space between clothing assembly and the body, decrease the water vapour permeability of fabrics. These conclusions provide promising knowledge for the future studies.