Numerical and experimental study of delamination in laminated composites
Tabakalı kompozitlerde katmanlar arası ayrışmanın sayısal vedeneysel incelenmesi
  1. Tez No: 305829
  2. Yazar: ENDER ALPER TOP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALAEDDİN AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, mod 1 tipi yük uygulaması altında gerinim enerjisi boşalmasının kritik değerinin ölçümünde kullanılan çifte ankastre kiriş nümunesinde katmanlar arası ayrışma büyümesi deneysel ve sayısal olarak incelenmiştir. Buna ek olarak, karışık olarak uygulanan mod 1 ve mod 2 tipi yükleri altında gerinim enerjisi boşalmasının kritik değerinin ölçmek amacıyla karışık mode kiriş nümuneleri test edildi. Ayrıca kat düşümlü değişken kesitli tabakalı kompozit plakalara yorulma testleri uygulandı.Tüm nümuneler epoksi ile ön ıslatımlı tek yönlü karbon elyaf şeritten imal edilmiştir. Katmanlar arası ayrışma, bir kırılma mekaniği yaklaşımı olan, gerçek olmayan çatlak kapanma tekniği uygulamasıyla sonlu elemanlar metodu kullanılarak modellenmiştir. Bu metodun uygulanmasında eleman öldürme stratejisi kullanılmıştır. Bu strateji vasıtasıyla, ayrışma ilerlemesi sürecinde eleman ağının yer değiştirmesi temsil edilmiştir. Ayrıca malzeme özelliklerini belirlemek amacıyla temel çekme deneyi ve üç nokta bükme deneyleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, delamination growth in a double cantilever beam (DCB) specimen, which is used to measure critical strain energy release rate under a mode I type of loading, was investigated experimentally and numerically. In addition, delamination growth in mixed mode beam (MMB) specimens was tested to measure critical strain energy release rates under mixed mode I and mode II types of loading and fatigue tests were conducted on tapered laminates.The material in all cases was carbon fiber reinforced epoxy. The laminates were manufactured from UD (Unidirectional) carbon tapes. Delamination growth was simulated with a fracture mechanics approach, virtual crack closure technique (VCCT), using the finite element method. In order to implement the VCCT method element?killing strategy was used. This provided a means to handle moving meshes during delamination propagation. Simple tension tests and three point bending tests were conducted as well to determine basic material properties.