Investigation of transient operation on tumble dryers
Tamburlu Kurutucularda Geçici Rejim Sürecinin Araştırılması
- Tez No: 305832
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HOJİN AHN (ERDEM AN)
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu projede, tamburlu kurutucunun başlangıç geçici rejimi, kararlı hal ve kapanma geçici rejimi deneysel olarak incelenmiştir ve FORTRAN programı kullanılarak geçici rejim simülasyon modeli geliştirilmiştir. Mevcut deneylerde hem bacalı, hem de hava kondenserli tamburlu kurutucular kullanılmıştır. Tambur çıkışında ve ayrıca tambur girişine yakın bir yerde bulunan ısıtıcı akış girişinde bağıl nem ve sıcaklık ölçülmüştür. Bu ölçümler kullanılarak kurutma süreci boyunca kütle transferi katsayısı hesaplanmıştır. Kütle transfer katsayısını etkileyen bir çok faktör, deney tasarımı yöntemi (Design of Experiment) kullanılarak incelenmiştir. Sonuçlar göstermiştir ki; kütle transfer katsayısı esas olarak çamaşır üzerinde kalan su miktarına bağlıdır. Deneysel sonuçlar, tamburlu kurutma süreci modellemesine yardımcı olmuştur. Fan, kondenser, tambur ve ısıtıcı gibi tamburlu bir kurutucunun temel bileşenleri modellenmiş ve başlangıçtan havalandırma periyoduna kadar tüm kurutma süreci simüle edilmiştir. Simülasyon sonuçları ile deneysel veriler arasında iyi bir uyum vardır. Oluşturulan simülasyon modeli yeni tamburlu kurutucu tasarımı sürecinde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this project, the start transient, steady-state operation and shutdown transient of a tumble dryer are experimentally investigated and a transient simulation model is developed using FORTRAN program. Both air-vented and air-condenser tumble dryers are employed in the present experiments. Relative humidity and temperature are measured at the drum outlet, also at the upstream of the heater that is located near the inlet of the drum. Using these measurements, the total mass transfer coefficient is calculated during the drying process. Several factors, which influence the characteristics of the total mass transfer coefficient, are investigated by the design of experiment method. The results show that the total mass transfer coefficient mainly depends on the amount of water remaining at the surface of the clothes. The experimental results have aided to the modeling of the tumble dryer operation. The main components of a tumble dryer such as fan, condenser, drum and heater are modeled, and the entire drying process from the start to the shutdown period is simulated. The simulation results are found to be in good agreement with the experimental data. The simulation model may be employed in the process of a new tumble dryer design.