Drosophila melanogaster ve Drosophila simulans'da (Diptera:Drosophilidae) vücut büyüklüğü ve stres direncinin yüksekliğe bağlı değişkenliği
Altitudinal variation for body size and stress resistance in Drosophila melanogaster and Drosophila simulans (Diptera:Drosophilidae)
- Tez No: 305904
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGİ DENİZ ÖZSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Drosophila melanogaster ve Drosophila simulans türlerinin çevresel stres faktörlerine verdikleri cevaplar ve vücut büyüklüğü değişkenliği, Adana il sınırları içinde bulunan ve rakımsal değişkenlik gösteren 4 farklı bölgeden örneklenen populasyonlarda çalışılmıştır. Enlemsel ve rakımsal klinlerin varlığı Drosophila'da bir çok kantitatif özellik için gösterilmiştir. Her iki tür açısından da yüksek bölgelere çıkıldıkça vücut büyüklüğünün arttığı gösterilmişitir. İncelenen stres faktörleri ise birbirinden oldukça farklı örüntüler sergilemişlerdir. Soğuk toleransı rakımsal artışla paralel bir şekilde artarken, açlık direnci ve susuzluk direnci rakımsal artışla ilişkili bir örüntü göstermemektedir. D.melanogaster türü soğuk toleransı ve susuzluk direnci açısından D.simulans'a üstünlük sağlarken, D.simulans açlığa daha dirençlidir. Her iki türde de soğuk toleransı açlık direnciyle karşılaştırıldığında daha yüksek genetik değişkenlik göstermektedir. Bununla birlikte, soğuk toleransı ve açlık direnci arasında zayıf bir genetik korelasyon görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Body size variation and responses to environmental stress factors have been investigated in D.melanogaster and D.simulans populations which were sampled from four localities showing an altitudinal gradient in Adana province . The presence of latitudinal and altitudinal clines have been demonstrated for various quantitative traits in Drosophila. Body size appeared to increase towards the high regions for both species. However, the stress factors under investigation showed a quite different pattern from each other. Despite cold tolerance increased in parallel with the increase in altitude, starvation and desiccation resistance did not show any pattern with the increasing altitude. D.melanogaster was superior to D.simulans in cold tolerance and desiccation resistance, however D.simulans was found to be more resistant to starvation. Both species seem to harbour much more genetic variation for cold tolerance when compared to starvation resistance. Although, there is a weak genetic correlation between cold tolerance and starvation resistance.