Oleanolik asitin model organizma drosophila melanogaster ve kanser hücre hatları üzerinde sitotoksik ve moleküler etkisinin araştırılması
Investigation of the cytoxic and molecular effect of oleanolic acid on model organisma drosophila melanogaster and cancer cell lines
- Tez No: 686266
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP YALÇIN AZARKAN, DOÇ. DR. FAHRİYE ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Daha Sonra DoldurulBilim insanları son yıllarda bitkilerin yapısında doğal olarak bulunan ve bitkilerde sekonder metabolit olarak salgılanan bileşiklere giderek ilgi duymaktadır. Bu bileşiklerden elde edilen maddelerin günlük kullanımı yanı sıra kanser gibi hastalıklara karşı tedavisinde terapötik olarak kullanılabilinmesine yönelik çalışmalar yapmaktadır. Bu bileşiklerden biri olan oleanolik asit betulinik aside bağlı doğal olarak oluşan bir pentasiklik triterpenoiddir. Triterpenoid bileşiklerin farmokolojik etki potansiyeline sahip olduğu yapılan çalışmalarda ortaya sunulmuştur. Oleanolik asitin de anti kanser, antioksidan, antifungal, antimikrobiyal ve antiflamatuar etkileri bilinmektedir. Yapılan çalışmada oleanolik asidin insan meme hücre hattı üzerine sitotoksik etkiler belirlenerek ve aynı zamanda iyi bir model organizma olan Drosophila melanogaster larvaları üzerine öldürücü etkisi belirlenmesi hedeflenmiştir. Çalışmada oleanolik asidin 1, 5, 10, 20 mM konsantrasyonlarında çözeltiler yabanıl tip D.melanogaster III. Instar larvalarına uygulanmıştır. 10 dişi ve 10 erkek taze besiyerinde 25 °C ve % 60 nem ortamında 24 saat inkübe edilmiştir. Konsantrasyonlarda bulunan maddeler doğrudan larvalar üzerine uygulanmıştır ölüm oranları LC 50 ve LC 99 değerleri 10,4 mM ve 32,5 mM olarak belirlenmiştir. Oleanolik asidin D. melanogaster üzerinde CG15530, AKT-1, DR-PN gen ifade düzeyleri kontrol grubuna göre uygulanan bütün konsantrasyonlarda anlamlı olarak belirlenmiştir. Ancak DR-Buffy gen ifade düzeyinde kontrol grubuna göre herhangi bir anlamlılık görülmemiştir. MCF-7 hücre hatlarında ise BAD, BCL-2, H-prune ve AKT-1 gen ifade düzeyi sonuçlarında ise H-prune ve BCL-2 genlerinde anlamlılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, scientists have become increasingly interested in compounds that are naturally present in the structure of plants and secreted as secondary metabolites in plants. In addition to the daily use of substances obtained from these compounds, it is working to use them therapeutically in the treatment of diseases such as cancer. One of these compounds, oleanolic acid, is a naturally occurring pentacyclic triterpenoid bound to betulinic acid. It has been revealed in studies that Triterpenoid compounds have the potential for farmocological action. Oleanolic acid is also known for its anti-cancer, antioxidant, antifungal, antimicrobial and antiflamatory effects. The aim of the study was to determine the cytotoxic effects of oleanolic acid on the human breast cell line and to determine the lethal effect of oleanolic acid on the larvae of Drosophila melanogaster, a good model organism. In the study, solutions at concentrations of oleanolic acid 1, 5, 10 and 20 mM were found to Be Wild Type D.melanogaster III. It has been applied to instar larvae. 10 females and 10 males were incubated 24 hours at 25 °C and 60% humidity in fresh media. Substances found in concentrations were applied directly to larvae death rates LC 50 and LC 99 values were determined as 10.4 mM and 32.5 mM. CG15530, AKT-1, Dr-PN gene expression levels of oleanolic acid on D. melanogaster were significantly determined at all concentrations applied according to the control group. But no significance was observed at the level of expression of the DR-Buffy gene compared to the control group. In MCF-7 cell lines, significance was determined in the H-prune and BCL-2 genes in the bad, BCL-2, h-prune and AKT-1 gene expression level results.