Yazılım süreç doğrulama için bütünleşik bir alt yapı
An integrated infastructure for software process verification
  1. Tez No: 305927
  2. Yazar: TUĞBA GÜRGEN
  3. Danışmanlar: DR. AYÇA TARHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez kapsamında; yazılım süreç doğrulama için süreç madenciliği tekniğini destekleyecek bütünleşikbir altyapının geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bu altyapı ile süreç madenciliği alanında kullanılanalgoritmaların kullanımını sağlayan bir yazılım, yazılım ve sistem mühendisliği süreçlerininyönetimini destekleyen açık-kaynak kodlu EPF aracına eklenti olarak geliştirilmiştir.Eklentinin amacı, durum ya da olay esaslı işleyen ve akışı bir araç tarafından desteklenenbir yazılım sürecinin, gerçekte oluşan olay kayıtları ve verisi üzerinde süreç madenciliğitekniklerini kullanarak; aynı yazılım sürecinin EPF aracı ile tanımlanan süreç modeline göredoğrulanmasıdır. Bu amaca yönelik olarak, süreç tutarlılığının araştırılması için UygunlukAnalizi (?Conformance Analysis?) bileşeni, sürecin farklılaşan uygulamalarının tespiti içinSüreç Varyasyon Analizi (?Process Variants Mining?) bileşeni ve süreç performansınınve kararlılığının değerlendirilmesi için İstatistiksel Analiz (?Statistical Analysis?) bileşeni,eklentiye dâhil edilmiştir.Geliştirilmiş bütünleşik altyapının, bu alandaki başka çalışmalara da konu olabilecekyazılım süreç madenciliği yöntemlerinin desteklenmesi için temel oluşturması düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to develop an integrated infrastructure tosupport process mining method for software process verification. Withthis infrastructure, a specific software providing the utilization of the algorithmsused in process mining area is developed as a plugin to an open-sourceEPF tool which supports the management of software and systemengineering processes.The aim of the plugin is to verify an event- or state-based software processwhose flow is supported by a tool, by using process mining methods on realevent logs and data, based on the process model of the same process definedby EPF. In order to achieve this aim, a Conformance Analysis component forchecking process consistency, a Process Variants Miner component fordetecting different applications of a process, and a Statistical Analyzer component forassessing process performance and stability are integrated into theplugin.The integrated infrastructure is considered to provide a basisfor supporting the software process mining methods which can besubject to other studies in this area.