Determination and speciation of heavy metals in biological samples and biomonitor systems
Biyo-izleme sistemlerinde ve biyolojik örneklerde ağır metallerin türlendirilmesi ve tayini
  1. Tez No: 305926
  2. Yazar: SEDAT SÜRDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Hızlı sanayileşme ve artan trafikle çevreye yayılan ağır metallerin canlı sisteme zararları kanıtlandığından deniz sularında ağır metal kirlenmesi bu çalışmada yeni bir yaklaşımla araştırılmıştır. Akdeniz ve Marmara da değişik mevsimlerde ve zaman aralıklarında alınan deniz suyunda ve denize yerleştirilen pleksiglas taşıyıcılar üzerinde toplanan birikintilerde (biyofilimler), seçilen ağır metaller ICP-MS ve HPLC-ICP-MS tekniği ile tayin edildi. Su ortamında sadece biyolojik tutulabilir olan metaller canlı organizmaların hücre ve dokularına bağlandığından kirliliğinin canlı organizmalarda incelenmesi, insan sağlığına olası zararlarını doğrudan yansıtacaktır. Ayrıca metaller, canlı organizmalarda daha çok deriştiği için tayinleri de kolay olmaktadır. Bu çalışmada yaşamsal önemi olan bazı metallerle, aşırısı zararlı ve zehirli (Cd, Pb) olan bazı metaller seçildi. HR-ICP-MS tekniği ile Cr, Fe, Mn, Ni, Cu, Zn, Cd ve Pb gözlenebilme sınır (LOD) değerleri sırayla deniz sularında 7.0, 131, 2.0, 28, 136, 190, 42, 712 ng/L ve biyofilimde 3.0, 66, 1.0, 14, 68, 95, 21, 356 µg/kg değerlerinde olup çok düşük metal derişimleri bile bir ayırma/zenginleştirme tekniği kullanılmadan ölçülebilmiştir. Derişim değerleri deniz sularında 1.0-15 ng/mL ve biyofilimde 4.0-4000 mg/kg aralığında ölçülürken derişim sıralaması deniz sularında Zn>Cu>Mn>Fe>Cr>Pb>Ni>Cd ve biyofilimlerde Fe>Mn>Zn>Cu>Cr>Ni>Pb>Cd şeklinde azaldığı görülmüştür. Bu sonuçlardan biyofilimlerde metallerin sudaki miktarlarıyla orantılı olarak derişmediği görülmektedir. Bu çalışmada ayrıca biyofilimlerdeki metal tayinlerine paralel olarak mikro-organizmaların tür ve sayıları da biyolojik açıdan incelendi. Marmara ve Akdeniz'de incelenen biyofilimlerde hakim mikro-yosun tür ve sayılarının çok farklı olduğu ve tatlı sulara da benzemediği görüldü. Metal-kompleks özütlemesi çalışmanın bir diğer amacı olup bu amaç için kullanılan amonyum asetatın pH ve derişimi optimize edildi. Özütlenen metal-kompleksleri HPLC-ICP-MS sisteminde ayrıldı. Metal ve komplekslerinin türlendirilmesi ve molekül ağırlıklarının tahmini MALDI-TOF-MS tekniği yapılmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Heavy metal pollution in marine is investigated with a new approach in this study because the hazards of higher levels of heavy metal introduction to environment with fast industrialization and increasing traffic are approved. Selected heavy metals were determined with ICP-MS and HPLC-ICP-MS techniques in marine water and biofilms collected in plexiglas inserted to marine. Investigation of pollution in organisms will reflect the possible hazards of pollution directly, since only bioavailable metals in water could be absorbed by cells and tissues of living organisms. Besides, determination of metals is done more easily since they concentrate more in organisms. In this study, some metals which are harmful in excessive amounts were selected with some others which are necessary for life. Without a separation/preconcentration step, very low levels of metals could be measured since the limit of detection values were found as 7.0, 131, 2.0, 28, 136, 190, 42, 712 ng/L in water and 3.0, 66, 1.0, 14, 68, 95, 21, 356 µg/kg in biofilm for Cr, Fe, Mn, Ni, Cu, Zn, Cd and Pb with HR-ICP-MS technique, respectively. As the concentration values were measured in the range of 1.0-15 ng/mL in water and 4.0-4000 mg/kg in biofilm, the sequence was observed in the order of Zn>Cu>Mn>Fe>Cr>Pb>Ni>Cd in water and Fe>Mn>Zn>Cu>Cr>Ni>Pb>Cd in biofilm. It was observed from these results that metals are concentrated in biofilms without relation to the concentrations in water. Taxa and species abundance of micro-organisms are also investigated in biofilms with the parallel investigation of metals in the study. Diversity and abundance of dominant species in Mediterranean and Marmara Seas were observed dissimilar with each other and freshwater. As the metal-complex extraction is another aim of the study, the pH and concentration of ammonium acetate were optimized. Extracted metal-complexes were separated with HPLC-ICP-MS system. Speciation and forecasting the molecular weights of metals and their complexes were tried to be done with MALDI-TOF-MS technique