Olur, Oltu ve Şenkaya yöreleri tıbbi ve aromatik bitkileri
Medical and aromatic plants of Olur, Oltu and Şenkaya
- Tez No: 305946
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUNDA ERŞEN BAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu çalışma ile, 2006 ? 2009 yılları arasında Erzurum iline bağlı Oltu, Olur ve Şenkaya ilçeleri ile köylerinde kullanılan tıbbi ve aromatik bitkilerle yine bu yörede yetişen ancak halk tarafından tanınmayan tıbbi ve aromatik bitkiler tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma sahasında yayılış gösteren 66 familya ve 170 cinse mensup 241 damarlı bitki taksonun, tıbbi ve aromatik kullanım amaçları, kullanılan kısımları, ihtiva ettikleri etkili maddeler ve bilinen yaygın Türkçe adları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 2006 ? 2009 years depending on the Erzurum province Oltu, Olur Şenkaya districts and villages and used in medicinal and aromatic plants in this region and still growing, but people are not recognized by the medical and aromatic plants were detected. Research in the field and spread that shows 66 family members of 170 generic 241 vascular taxa plants, medicinal and aromatic purposes and used parts, design and known widely as effective agents were given Turkish names