Akdeniz bölgesindeki cam ve plastik örtülü seraların konstrüksiyon özelliklerinin belirlenmesi
Construction properties of glass and plastic covered greenhouses in Mediterranean region
  1. Tez No: 305967
  2. Yazar: BURAK SALTUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZKAN GÜĞERCİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma, Akdeniz Bölgesinde cam ve plastik örtülü seraların yapısal yönden mevcut durumlarının, sorunlarının ve konstrüksiyon özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmada araştırma materyali olarak, Adana, Mersin ve Antalya illerinde yaygın olarak kullanılan sera tipleri seçilmiştir.Araştırma yöresinde seracılık yapan işletmelerin sera büyüklükleri, tipleri ve örtü malzemeleriyle ilgili bilgiler istatistiksel verilerden ve Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerinde görevli teknik elemanlardan, incelenecek işletmelerin sayısı ise, gayeli örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir.Araştırma alanında çoğunlukla kullanılan sera tiplerinden üçü (beşik, venlo, gotik) seçilmiştir. Günümüzde, sera projelerinin, daha kısa sürelerde çözümlenebilmesi, daha sağlam inşa edilebilmesi ve aynı zamanda ekonomik olmaları için bilgisayar programlarından yararlanılmaktadır. Çalışmada, seçilen üç sera tipi SAP2000 programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen veriler ile seçilen seraların mevcut durumu karşılaştırılmış, yapılan karşılaştırmalar sonucunda, incelenen seralarda kullanılan malzeme miktarları ile SAP2000 programı ile yapılan analiz sonucu ulaşılan malzeme miktarları arasında önemli bir farklılık olmadığı belirlenmiştir. Ancak, taşıyıcı sistemlerin kesitlerinin saptanmasında hatalı davranıldığı, bu nedenle seraların güvenliğinin tehlikeye düştüğü gözlenmiştir.Ulaşılan bu bilgilerden yola çıkılarak, bölgede yaygın olarak kullanılan çelik konstrüksiyonlu, yay ve beşik çatılı, plastik ve cam örtülü seraların yapısal ihtiyaçlarını karşılayabilecek, bölge koşullarına uygun ekonomik sera modelleri, AutoCAD 2007 çizim programından yararlanılarak hazırlanmış ve sera üreticilerine konuya yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, glass and plastic covered greenhouses in the Mediterranean Region, were investigated with respect to the structural aspect, the present status, problems, and construction properties. Various types of greenhouses widely used in Adana, Mersin and Antalya selected as study material.Information and statistical data about the greenhouse enterprices regarding cover materials, types and size were obtained from the Agricultural Provincial Directorates and their technical staff and purposeful sampling method was utilized to determine the number of enterprices evaluated.Three types of widely used greenhouses in the research area namely (crib, venlo, gothic) were selected. Computer models have been used for desing of greenhouses in a short time and also for robust construction in an economical way. Studies, the type of the selected three greenhouses were analyzed with SAP2000. The data obtained were compared with the current state of selected greenhouses, as a result of the comparisons examined, with the quantity of material used in greenhouses can be reached as a result of the analysis with SAP2000, there were no significant difference between the quantity of material required.Howewer, desing deficiencies were detected in trust cross sections of the greenhouses inspected, therefore, the stability problem may arise in these systems.Using the information gathered from this study, and employing AutoCAD 2007 desing program, suitable and ecomical greenhouse types widely used in the area were desingned for steel construction, spring and barrel-roofed, plastic and glass covered grenhouses fullfilling the structural requirements of the greenhouses in the region and suggestions were made for greenhouses producers.