Piyasada bulunan yaş ve kuru üzümlerden küf izolasyonu ve okratoksin A'nın ELISA yöntemi ile saptanması
Determination of ochratoxin a by ELISA test and isolation of moulds from grapes and raisins sold in markets and bazaar
  1. Tez No: 305966
  2. Yazar: DENİZ ÇİÇEKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. IŞIL VAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Son yıllarda, kanserojenik ve genotoksik etkilerinin ortaya konması nedeni ilebir küf toksini olan Oktatoksin A (OTA) ülkemiz için önemli ihraç ürünleri olan yaşve kuru üzümlerde hem ekonomi hem de sağlık açısından bir sorun haline gelmiştir.Üzümde; Aspergillus ve Penicillium türleri tarafından oluşturulan OTA'nınoluşumunda iklim koşullarının, ürünün olgunluk durumunun, pestisit kullanımının,üzümün hasat edilme ve depolama koşullarının ve ürüne yapılan işlemlerin, OTAmiktarında etkili olduğu belirtilmektedir.Bu çalışmada, Çukurova bölgesinde yetiştirilen ve satışa sunulan yaşüzümlerle piyasada bulunan Sultani kuru üzümlerden küf izolasyonları yapılmış veOTA varlığı araştırılmıştır.Elde edilen bulgulara göre, analizi yapılan 22 yaş ve 22 kuru üzüm örneğindeOTA, kuru üzüm örneklerinde, 5,2-18,2 ppb düzeyinde bulunurken; yaş üzümörneklerinde 0,2-0,7 ppb düzeyinde tespit edilmiştir. Araştırmamızda kuru üzümdenelde ettiğimiz bulguların birçoğunun Türk Gıda Kodeksinde kabul edilen, maksimumOTA limitini (10 ?g/kg) aştığı görülmüştür.Küf olarak yaş ve kuru üzümlerden,Aspergillus niger, Penicillium citrinum ve Moniliella acetoabutens izole edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently, Okratoksin A (OTA), known as a mould toxin was found in raisinsand grapes which are important export product of Turkey. This has known a greateconomic burden because many export products were returned due to OTA. Also ıthas become a health problem because of ıts canserogenic and genotoxic effects.In grapes, climate, ripening, using pesticide, harvest and storage conditions,food processing effect the amount of OTA produced by the species of Aspergillusand Penicillium.In this research quantitiy of OTA has been determined and moulds areisolated from grapes grown and sold in Çukurova region and raisins sold in marketsand bazaars.Results show that; in 22 grapes and 22 raisins samples OTA amount is foundbetween 5,2-18,2 ppb and 0,2-0,7 ppb in raisins and grapes, respectively. It isobserved that OTA is found in excessive quantities above the Turkish legal limit of10 mg kg-1 in most of the raisin samples. As a mould Aspergillus niger, Penicilliumcitrinum and Moniliella acetoabutens are isolates from grapes and raisins.