Kısıtlı su olanaklarının keçilerde sıcaklık düzenleme mekanizması (termoregülasyon) ve davranış üzerine etkileri
Effects of water restriction on thermoregulation mechanism and behaviour?s of goats
- Tez No: 305968
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN KOLUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Araştırma, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği Süt Keçiciliği tesislerinde toplam 20 baş Balcalı genotipinden dişi çepiç üzerinde yürütülmüştür. Bu amaçla Haziran ayında 20 baş Balcalı çepiç canlı ağırlık ortalamaları eşit olacak şekilde seçilerek sıcaklık zorlanımının maksimum düzeyde olduğu Temmuz ayında araştırma başlatılmıştır. Denemeye 30 gün boyunca devam edilmiştir. Seçilen 5 baş çepiç kontrol grubunu diğer 15 baş çepiç ise muamele grubunu oluşturmuştur. Kontrol grubu çepiçler normal besleme ve manejman düzeninde devam ederken muamele gruplarına normal rasyona ilaveten tüketilen kuru madde oranı dikkate alınarak değişen miktarlarda su verilmiştir. Buna bağlı olarak muamele gruplarına günlük 2 lt., 3 lt. ve 4 lt. su verilerek yem tüketimi, fizyolojik adaptasyon ve biyokimyasal kan parametreleri ile beslenme ve su tüketimi davranışları takip edilmiştir. Ayrıca canlı ağırlıkları da takip edilerek su kısıtlamasının etkileri ortaya konulmaya çalışılmıştır.Elde edilen bulgular ve analiz sonuçları incelendiğinde kısıtlı su uygulamasının muamele grupları arasında istatistiki olarak önemli farklılıklara neden olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study was carried out to investigate the effects of water restriction on performance, thermoregulation mechanism and behaviour?s of goats. 20 Balcalı goats in Agricultural Faculty Research Farm, University of Cukurova, Adana, Turkey were used for the experiment. 20 female goats were selected in June and after a one week trial the experiment was started in July and held for 30 days. All goats were kept in invidual cages during the experiment. Selected 5 goats were kept as control group. The rest 15 goats were kept as trial. Control group were continued as normal feeding and management conditions while trial groups were given restricted water management. Thus, daily given water amount were 2 lt./day for group 1, 3 lt./day for group 2 and 4 lt./day for group 3. Daily feed consumption, physiological adaptation, biochemical blood parameters and feed and water consumption behaviours were detected and recorded. Even, weights were also recorded for find out the effects of restricted watering regime on goats . The results showed that water restriction caused live weight loss, lower feed consumption, higher rectal and skin temparatures, lower pulse and respiratory rate, higher glucose, cholesterol, urea, creatinine, sodium and vazopressin and lower potassium levels. Anhydrous animals were rested and standing much more but showed less rumination and walking behaviour.