Yeni asimetrik o-fenilendiamin türevi Schiff bazı metal komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve immobilizasyonu
Some metal complexes of -phenylenediamine Schiff base derivative new asymmetric synthesis, characterization and immobilization
  1. Tez No: 305969
  2. Yazar: DAMLA DURAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Tetradentate (dört dişli) N2O2 tipindeki Schiff bazı metal komplekslerinin kararlı yapılarda olduğu ve çok geniş kullanım alanına sahip olduğu literatürden bilinmektedir.Bu çalışmada, salisilaldehit türevleri ile aromatik diamin olan o-fenilendiaminin kondenzasyonu sonucu oluşan asimetrik Schiff bazları ve bu asimetrik Schiff bazlarının Co(II) ve Mn(III) kompleksleri sentezlenmiştir. Sentezlenen asimetrik Schiff bazı metal kompleksleri, 3-aminopropiltrietoksisilan ile modifiye edilmiş olan silika katı desteğine koordinatif bağlar ile tutturulmuştur.Sentezlenen bu ligandların yapıları; erime noktası, elementel analiz (C, H, N), FT-IR, UV-vis., X-Ray, 1H NMR ve 13C NMR yöntemleri ile karakterize edilmiştir. Asimetrik Schiff Bazlarının (salofen türevleri) Co(II) ve Mn(III) metalleri ile komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu gerçekleştirilmiş olup bu komplekslerin yapıları; AAS, erime noktası, magnetik süsseptibilite, FT-IR ve UV-vis. yöntemleri ile karakterize edilmiştir. İnorganik desteğe (aminopropiltrietoksisilan ile modifiye edilmiş silika jel) koordinatif bağ ile tutturulmuş metal komplekslerinin yapıları AAS, FT-IR ve DR-UV-Vis yöntemleri aydınlatılmıştır. Sentezlenen bileşiklerin termal özellikleri TG-DTA ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is well known in the literature that the tetradentate N2O2-type Schiff base metal complexes have very wide application area and stable structures.In this study, Co(II) and Mn(III) complexes of asymmetric Schiff bases which were prepared by condensation of salicylaldehyde derivatives with o-phenylenediamine as an aromatic diamine were synthesized.The synthesized metal complexes of asymmetric Schiff bases were immobilized onto 3-aminopropylethoxysilane functionalized silica gel as a solid support by coordinative bonds. Elemental analysis (C,H,N), FT-IR, UV-Vis , X-Ray, 1H-NMR and 13C-NMR techniques were used for the characterization of the synthesized ligands (N2O2-type Schiff bases). The prepared Co(II) and Mn(III) complexes of asymmetric Schiff Bases (salophen derivatives) were characterized by AAS, melting point, magnetic susceptibility, FT-IR, and UV-vis methods. The structural analyses of the immobilized metal complexes onto inorganic support (aminopropylethoxysilane functionalized silica gel) were performed by AAS, FT-IR and DR-UV-Vis techniques. Thermal properties of the compounds were studied by TG-DTA techniques.