Planlı taburculuk programının koroner arter bypass amelıyatı olan hastalarda komplıkasyonları ve hastaneye gerı dönüşlerı azaltmaya etkısı
Effect of planned dıscharge program applıed on patıents wıth coronary artery bypass surgery on decreasıng complıcatıons and unıntended return back to the hospıtal
  1. Tez No: 305971
  2. Yazar: BETÜL ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. E. ÜMİT SEVİĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma, planlı taburculuk programının (taburculuk eğitimi, telefonla danışmanlık, ev ziyareti) koroner arter bypass ameliyatı olan hastalarda komplikasyonları ve hastaneye geri dönüşleri azaltmaya etkisini değerlendirmek amacıyla, deneysel çalışma olarak yapılmıştır. Araştırma, ölçütlere uyan müdahale grubunda 24, kontrol grubunda 24 olmak üzere toplam 48 birey ile tamamlanmıştır. Veriler; Hasta Tanıtım Formu, Hastaların Koroner Arter Hastalığı İle İlgili Risk Faktörleri ve Ameliyat/Hastane Yaşantısı Formu, Telefon Danışmanlığı İzlem Formu, Hastaneye Plansız Başvuru İle İlgili Özellikler Formu, Ev Ziyareti Kontrol Formu kullanılarak araştırmacı tarafından toplanmıştır. Planlı taburculuk programı ile hasta değerlendirilmiştir. Etik kurul onayı ve bireylerden yazılı bilgilendirilmiş onam formu alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This experimental study was conducted to evaluate the effect of planned discharge program (including discharge education, consultation with phone and home visit) applied on patients with coronary artery bypass surgery on decreasing complications and unintended return back to the hospital. Study was conducted with totally 48 subjects being in intervention group (n=24) who were consistent with the criteria and in control group (n=24). Data were collected by the researcher with Patient Details Form, Form for Risk Factors Related with Coronary Artery Disease and Surgery/Hospital Life of the Patients, Monitorization Form of Consulting with Phone, Form for Characteristics Related with Unintended Application to Hospital, Control Form of Home Visit. Patients were evaluated by planned discharge program. Approval from ethical committee and written informed consent from the patients were obtained. Chi?square and Mc?Nemar tests were used for statistical analysis.Patients who were applied planned discharge program were found to make right applications in terms of breathing exercises, bathing and surgical wound care, nutrition, exercising and resting, sexual life, coping with stress, using surgical stocking, excretion, smoking, limiting visitors and adaptation to home.