Ekşi hamurdan izole edilen ve biyofilm üreten bazı laktik asit bakterilerinin Bacillus subtilis üzerine etkisi
The effect of biofilm forming some lactic acid bacteria isolated from sourdough on Bacillus subtilis
  1. Tez No: 305970
  2. Yazar: FATMA TUBA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN ERGİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, on farklı ekşi hamur örneğinden izole edilen 24 laktik asit bakterisinin biyofilm üretme özellikleri incelenmiş ve ekmeklerde rope hastalığı etmeni olan Bacillus subtilis üzerine antimikrobiyel etkileri saptanmıştır. Biyofilm üretimi ve antimikrobiyel denemelerde mikrotiter plak yöntemi kullanılmıştır.Ekşi hamur örneklerinden izole edilen laktik asit bakterisi suşlarının tamamının biyofilm ürettiği ve biyofilmde tutunan laktik asit bakterisi sayısının 104 kob/mL'den 109 kob/mL'ye kadar çıktığı belirlenmiştir. Ayrıca, laktik asit bakterisi biyofilmlerinin Bacillus subtilis suşları üzerine antimikrobiyel etki gösterdiği ve 4 günlük inkübasyon sonunda tamamen inhibe ettiği belirlenmiştir. Bacillus subtilis sayısındaki azalış bakımından logaritmik grafikler incelendiğinde ise, Bacillus subtilis sayısı üzerinde en hızlı antimikrobiyel etkiyi 6 logaritmik düşüşle TT4, TT3, T8 numaralı laktik suşlarından elde edilen biyofilmler gösterirken, en yavaş etkiyi ise 2 logaritmik düşüşle TT15, TT14, TT8-1 numaralı suşlar göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, characteristics of biofilm formation of 24 lactic acid bacteria isolated from ten different sourdough samples were investigated and antimicrobial effects of biofilms of lactic acid bacteria on Bacillus subtilis known as a rope factor on bread were determined. Microtiter plates method was used for biofilm formation and antimicrobial assays.It was determined that all lactic acid bacteria strains isolated from sourdough samples formed biofilms and count of adherent lactic acid bacteria cells in biofilms increased from 104 cfu/mL up to 109 cfu/mL. It was also reported that lactic acid bacteria biofilms showed antimicrobial effect on Bacillus subtilis. When logarithmic graphics were examined for a decrease in Bacillus subtilis levels, the highest antimicrobial effect with 6 log decrease on the number of Bacillus subtilis were obtained by the biofilms of lactic acid bacteria strains of TT4, TT3, and T8. Meanwhile, strains of TT15, TT14, TT8-1 showed the lowest antimicrobial effect with 2 log decrease.