Yoğun bakım ünitesinde tedavi olan hastaların yoğun bakım deneyimi ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Intensive care experience of patients treated in the intensive care unit and determination of the affecting factors
- Tez No: 883204
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAL SUNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma yoğun bakım ünitesinde tedavi olan hastaların yoğun bakım deneyimi ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla kesitsel tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Nisan- Eylül 2023 tarihleri arasında özel bir üniversite hastanesi yoğun bakım ünitesinde tedavi olup örnekleme dahil edilme kriterlerine göre seçilen 144 birey oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak“Sosyodemografik Özellikler Formu”ile“Yoğun Bakım Deneyim Ölçeği (YBDÖ)”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 21.0 programından yararlanılmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 53,54±15,31 olup %54,2'si erkektir. %55,6'sı ilköğretim mezunu, %34'ü ev hanımı, %23,6'sı emekli, %81,3'ü evli, %97,9'unun sosyal güvencesi var ve %54,2'sinin geliri gidere denktir. Katılımcıların %23,6'sı solunum/akciğer hastalıkları tanılı, %80,6'sının kronik hastalığı bulunmaktadır. Katılımcıların %61,1'inin yoğun bakım geçmişinin olmadığı, %54,9'unun yoğun bakıma yatışının acil olduğu bulunmuştur. 19-95 arasında puan alınan YBDÖ puan ortalaması 55,95±9,60 olarak tespit edilmiş olup katılımcıların yoğun bakım farkındalığı ve deneyimlerinin orta düzeyde olumlu olduğu tespit edilmiştir. Ölçeğin alt boyut puan ortalamaları“Yoğun Bakımda Çevrenin Farkında Olma”16,03±4,00,“Yoğun Bakımda Yaşanan Kötümser Deneyimler”5,28±2,01,“Yoğun Bakımda Yaşanan Deneyimlerin Hatırlanması”11,63±2,34,“Yoğun Bakım Ünitesinde Alınan Bakımdan Memnuniyet”12,58±3,05 şeklinde saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in a cross-sectional descriptive type to determine the intensive care experience of patients treated in the intensive care unit and the affecting factors. The sample consists of 144 individuals who were treated in the intensive care unit of a private university hospital between April and September 2023 and were selected according to the inclusion criteria.“Sociodemographic Characteristics Form”and“Intensive Care Experience Scale (IBSQ)”were used as data collection tools. SPSS 21.0 program was used to analyze the data. The average age of the participants is 53.54±15.31 and 54.2% are male. 55.6% are primary school graduates, 34% are housewives, 23.6% are retired, 81.3% are married, 97.9% have social security and 54.2% have income. is equivalent. 23.6% of the participants were diagnosed with respiratory/lung diseases, and 80.6% had a chronic disease. It was found that 61.1% of the participants had no history of intensive care, and 54.9% were admitted to intensive care urgently. The average YBDS score between 19-95 was determined as 55.95±9.60, and the participants' intensive care awareness and experiences were determined to be moderately positive. Subscale mean scores of the scale,“Awareness of the Environment in Intensive Care”16.03±4.00,“Pessimistic Experiences in Intensive Care”5.28±2.01,“Remembering Experiences in Intensive Care”11.63±2.34,“Satisfaction with the Care Received in the Intensive Care Unit”was found to be 12.58±3.05.