Koyunlarda doğum öncesi ve sonrası haptoglobin düzeylerinin araştırılması
The ınvestıgatıon of haptoglobın levels at the prepartum and postpartum perıod ın sheep
  1. Tez No: 305973
  2. Yazar: İBRAHİM ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEHBİ GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, önemli bir akut faz (AFP) proteini olan Haptoglobin'in (Hp) koyunların karaciğer yağlanmalarında bir belirteç olarak kullanımının belirlemesi amaçlandı. Bu amaçla normal vücut kondisyon skoru'na (VKS) sahip, ortalama canlı ağırlıkları 65±5.7 kg olan koyunlar bu çalışmaya dahil edildi. Kapalı bir ağılda beslenen 300 baslık bir sürüden 25 adet gebe koyunun verileri çalışmada kullanıldı. Bu koyunlardan, doğumdan yaklaşık 3 hafta önce (prepartum) ve doğum sonrası (postpartum) 3 hafta süresince haftada bir kez olmak üzere gerekli kan örnekleri alındı ve fiziksel muayene bulguları belirlendi. Biyokimya, hematoloji ve Hp analizleri yapıldı. Süt kesiminden sonra 4 koyunun nekropsileri yapılarak karaciğer örneklerinde histopatolojik analizler yapıldı. Buna göre, ortalama Hemoglobin (Hb), Hematokrit (PCV) ve total eritrosit (RBC) değerlerinin özellikle doğum sonrası 2. ve 3.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determinate whether Haptoglobin (Hp), which is an important acute phase protein (AFP) can be used as a marker in fatty liver disease (FLD) of sheep or not. For this purpose, sheep having with the normal body condition score (BCS) were included to this study. The mean live body weight of the sheep used in this study was 65 ± 5.7 kg. A total of 25 pregnant sheep obtained from a flock contained 300 sheep and kept in closed shelter were used. Physical examination findings were recorded and blood samples were collected from these sheep at about 3 weeks before birth (prepartum) and (postpartum) 3 weeks after birth once a week. Biochemical, hematologic parameters and Hp were analyzed after sampling process. Necropsy and histopathological analysis were performed on liver samples collected from 4 sheep liver after they were weaned.