Hafif düzeyde zihinsel yetersizliği bulunan öğrencilerde step aerobik ve life kinetik egzersizlerinin bazı bilişsel ve koordinatif yetenekler üzerine etkisi
The effect of step aerobics and life kinetic exercises on some cognitive and coordinative abilities in students with mild mental disabilities
- Tez No: 890969
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLVİYE BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu araştırmanın amacı; hafif düzeyde zihinsel yetersizliği bulunan öğrencilerde step-aerobik ve life kinetik egzersizlerinin bazı bilişsel ve koordinatif yetenekler üzerine etkisinin incelenmesidir. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu deneysel araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırma Yozgat ilinde, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında, Kanuni Sultan Süleyman Özel Eğitim Meslek okulunda eğitim gören 14-19 yaş grubundaki 30 öğrenci (10 kız, 20 erkek) ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada iki deney grubu ve bir kontrol grubu olmak üzere seçkisiz atama yolu ile üç grup oluşturulmuştur. 12 hafta boyunca, haftada 2 gün, Step-Aerobik Deney Grubuna (SADG) 40 dk. step-aerobik egzersizi, Life Kinetik Deney Grubuna (LKDG) 40+40 dk. step-aerobik ve life kinetik egzersizleri birlikte uygulanmıştır. Kontrol grubuna (KG) ise herhangi bir egzersiz uygulanmamış olup rutin beden eğitimi dersleri devam ettirilmiştir. Öğrencilerin bilişsel yeteneklerini ölçmek için d2 dikkat testi ve Benton görsel bellek testi uygulanmıştır. Koordinatif yeteneklerini ölçmek için reaksiyon zamanı testi, otur-uzan esneklik testi, flamingo denge testi, Y denge testi, Cooper testi, dikey sıçrama testi ve T çeviklik testi uygulanmıştır. Veri analizi için IBM SPSS 21 paket programı kullanılmış ve p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of step-aerobic and life kinetic exercises on some cognitive and coordinative abilities in students with mild mental disability. In the study, experimental research model with pretest-posttest control group was used. The research was carried out with 30 students (10 girls, 20 boys) in the 14-19 age group studying at Kanuni Sultan Süleyman Special Education Vocational School in Yozgat province in the 2022-2023 academic year. Three groups were formed by random assignment, two experimental groups and one control group. For 12 weeks, 2 days a week, 40 minutes of step-aerobic exercise was applied to the Step-Aerobic Experimental Group (SADG) and 40+40 minutes of step-aerobic and life kinetic exercises were applied to the Life Kinetic Experimental Group (LKDG). No exercise was applied to the control group (CG) and routine physical education classes were continued. The d2 attention test and Benton visual memory test were applied to measure the cognitive abilities of the students. Reaction time test, sit-reach flexibility test, flamingo balance test, Y balance test, Cooper test, vertical jump test and T agility test were applied to measure their coordinative abilities. IBM SPSS 21 package program was used for data analysis and p0.05).