Siyanotik pediatrik olgularda, normoksik ve hiperoksik kardiyopulmoner bypass'ın oksidatif strese etkisi
The effects of normoxic and hyperoxic cardiopulmonary bypass on oxidative stres ın cyanotic pediatric patients
- Tez No: 306004
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAFİZE YALINIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Kardiyopulmoner bypass?da moleküler oksijen ve inflamatuar yanıt sonucu oluşan süperoksit radikalleri, yüksek enerjili fosfatlarda azalmaya, biyomoleküllerde yapısal ve fonksiyonel deği?ikliğe neden olur. Kronik hipoksisi olan çocuklarda antioksidan savunma mekanizması yetersiz olduğundan kardiyopulmoner bypass ile yapılan perfüzyonda karşılaşılan yüksek moleküler oksijen düzeyleri sonucu oluşan serbest oksijen radikalleri, erişkinler ve asiyanotiklerden daha fazla hücre hasarı ve organ fonksiyon bozukluğuna neden olur. Bu nedenle reoksijenasyon hasarından korunmak için serbest oksijen radikal oluşumunu azaltacak çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Bizde yaptığımız çalışmada siyanotik konjenital kalp hastalığı nedeniyle ameliyat edilen hastalarda kontrollü reoksijenasyonun kardiyopulmoner bypass?da oksidatif strese ve organ fonksiyonlarına etkisini araştırdıkGereç ve Yöntem: Çalışmamıza siyanotik konjenital kalp hastalığı nedeniyle kardiyopulmoner bypass kullanılarak ameliyat edilen 30 hasta alındı. Hastaların yaşları 6 ay ile 5 yaş (ortalama 24,22±17,42 aylık) arasında değişmekteydi. Çalışmaya alınan hastalar normoksik (pO2: 80-150 mmHg) ve hiperoksik (pO2: 150-250 mmHg) kardiyopulmoner bypass uygulananlar olarak ikiye ayrıldı. Biyokimyasal parametre olarak; oksidatif marker olan serum Malondialdehid, antioksidan enzimler Glutatyon peroksidaz ve Glutatyon redüktaz, miyokardiyal fonksiyon göstergesi olarak Brain natriüretik peptid, renal fonksiyon göstergesi olarak Kreatinin ve Üre değerlerine bakıldı.Bulgular: Çalışmanın sonucunda; hiperoksik kardiyopulmoner bypass uygulanan grupta, normoksik gruba göre serbest oksijen radikal hasarının göstergesi olan Malondialdehit düzeylerinin yükseldiği ve buna paralel olarak antioksidan enzim düzeylerinin de yüksek olduğu saptandı. Normoksik ve hiperoksik grupta kardiyak ve renal fonksiyonların biyokimyasal parametreleri karşılaştırıldığında ise istatistiksel fark saptanmadı.Sonuç: Kardiyopulmoner bypass?da rutin uygulanan parsiyel oksijen basıncı değerleri, siyanotik çocuklarda oksiradikal hasarının artmasına sebep olmaktadır. Bu olumsuz tablonun önüne geçmek veya azaltmak için reoksijenasyon kontrol stratejisi kullanılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: The superoxide radicals that are formed as a result of molecular oxygene and inflammatory response on cardiopulmonary bypass can cause; decreasing in the high?energy phosphates, structural and functional changes in biomolecules. Antioksidant defense mechanism is inadequate in the children that have chronic hypoxia .High oxygen supply during cardiopulmonary bypass leading to free radical production can cause more cell damage and organ dysfunction in cyanotic patients than adults and asiyanotics. Therefore, to avoid damage reoxygenation, various methods have been developed to reduce the formation of free oxygen radicals. This study investigates the effects of controlled reoxygenation cardiopulmonary bypass on oxidative stress and organ function in children undergoing repair of cyanotic heart defects.Material and Method: We studied 30 cyanotic children undergoing cardiopulmonary bypass for congenital heart defect repair. Patients ranging in age from 6 months to 5 years. Patients randomly allocated in to 2 groups as normoxic (pO2: 80-150mmHg) and hyperoxic (pO2: 150-250 mmHg) cardiopulmonary bypass. Malondialdehyde, Glutathione peroxidase, Glutathione reductase, Brain Natriuretic peptide, Creatinine and Urea were measured.Results: This study demonstrates that Malondialdehyde production and antioxydant enzyme levels rose markedly in syanotic infants with hyperoxic cardiopulmonary bypass. Cardiac and renal function in normoxic and hyperoxic group were not significantly different compared with the biochemical parameters.Conclusion: Conventional clinical methods of initiating Cardiopulmonary bypass at a hyperoxemic pO2 may increase the reoxygenation injury in cyanotic children. The reoxygenation injury can be reduced by using a novel and simple Cardiopulmonary bypass strategy of controlled reoxygenation.