Pediyatrik üriner sistem taş hastalığında metabolik risk faktörleri ve metaflaksinin uzun dönem sonuçları
Metabolic risk factors of urolithiasis on pediatric patients and long term results of metaphylaxis
  1. Tez No: 306007
  2. Yazar: ONUR KARSLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT SATAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmada pediyatrik yaş grubunda üriner sistem taş hastalığının metabolik risk faktörlerini tanımlamak ve bu faktörlere göre düzenlenen metabolik proflaksi tedavisinin uzun dönem taş rekürrens oranlarına etkisini araştırmak amaçlanmıştır.Yöntem ve gereçler: Ocak 2008 ile Haziran 2011 tarihleri arasında böbrek taşı nedeniyle başvuran ve PCNL yöntemiyle taşlarından tamamen arındırılan 16 yaş ve altı 129 hastanın verileri retrospektif olarak incelendi ve sonuçlar istatistiksel yöntemler kullanılarak analiz edildi.Bulgular: Ortalama yaşları 7.8±4.7 (1-16) yıl olan 129 hastanın 68'i erkek (%53), 61'i kızdı (%47). Metabolik analizleri yapılan hastaların %89.2 `sinde bir veya daha fazla metabolik risk faktörü saptandı. En sık karşılaşılan metabolik anomali hipositratüri olarak tespit edildi. Hipositratüri ve sistinürisi olan 75 (%58) hastaya potasyum sitrat ve scholl solusyonundan oluşan medikal proflaksi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Objectives: In this study we aimed to identify metabolic risk factors of urolithiasis and long term effects of metabolic proflactic treatment to the stone recurrence which was given for the metabolic risk factors.Material and Methods: Between January 2008 and June 2011, 129 patients under 16 years old had PCNL operation and became stone free. The data of these patients documanted retrospectively and results were analysed using statistical methods.Results: Mean age of 129 patients was 7.8±4.7 (1-16) years and 68 patients (%53) were male and 61 (%47) were female. After metabolic evaluation, %89.2 of the patients had one or more metabolic anomaly. Most frequent metabolic anomalies were hypositruria. Potassium citrate and scholl solution was given as medical prophylaxis to 75 patients (%58) who had hypositruria and cystinuria.