Yüzey resminde dinamik modülasyon ve erotizm
Deformation and erotism in dynamic modulation in surface painting
  1. Tez No: 63753
  2. Yazar: HAKAN DALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. M. ZAHİT BÜYÜKİŞLEYEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
ÖZET Bu çalışma Varoluşçuluğun, figüratif resim sanatı ile ilişkisini ve belirtkelerini araştırır. Araştırma sırasında bazı sanat disiplinlerinin varoluşçu görünge içinde daha çok belirginlik kazandığını görmekteyiz. Bu sanat disiplinleri başta Kübizm ve Alman Dışavurumculuğudur, özellikle plastik sanat disiplinlerinin bazı temsilcilerinde varoluşçu eğilim daha da belirginlik kazanmaktadır. Çünkü bu sanatçıların yapıttan ( figüratif resmin ) varlık sorunları üstüne daha çarpıcı bir biçimde eğilmektedir. Tüm bu etkenler resim sanatını varoluşçu felsefeye yaklaştırmıştır. Çünkü varoluşçuluk; insanın ( bilinç ile ) dış dünya arasındaki kopuşunu ve yabancılaşmasını, modem insanın modem hayattan kopuşu olarak ifade etmiştir. Dönemin bu düşünce hareketi ister istemez resim sanatını da dış mekansız olarak ( olayları ve insanları ) kurgulamaya yöneltti.“ Modem ortamdan hiçbir enerji ve esin almıyorlardı artık. ”( Berman 1994 : 394 ) Böylece Kübizm ve varoluşçu düşünce dış mekanın reddedilmesinde ortak bir tavır içerisine girmiştir. Felsefede ve resim sanatında dış mekanın yadsınması bu iki disiplini birbirine yaklaştırmış oldu. Sonuçta tüm gelişmeler, filozofun ve ressamın çevresinden ( modem hayattan ) köklü uzaklaşmasını ve kendi iç uzamının yeni derinliklerini keşfetmeye götürdü. Böylece insan varlığı dış mekansız bir ortamda ( resimsel mekan ) daha derinlemesine incelenmeye başlandı. Figüratif resmin varoluşçu görünge içine yerleşmesinde üçüncü faktör BEDEN 'dir. Beden varoluşçu düşüncede olduğu gibi figüratif resimde de temelöğedir. (1) Bu bakımdan yakın bir ilişki söz konusudur. Ayrıca tez çalışmalarının literatür araştırmasında erotizmin figüratif resim ile dan yakın bağına değinilir. Çünkü beden cinseldir ve bu onu erotik yapan bir katalizördür. Bunun yanı sıra erotizm, varoluşçu düşünceden de ayrı tutulamaz. Çünkü erotizm“ bilinçli olarak varlığın kendini sorun olarak ortaya koyduğu bir dengesizliktir. ”( Bataille 1993 : 36) Tüm bu sorunlarla beraber figüratif resmin plastik sorunlarını çözme yollarını açıklamak gerekir. Bu çözüm yolu MODÜLASYON 'dur. Modülasyon kübizm 'in dış mekansız bir ortamda figürün gerçek resimsel mekanını nasıl oluşturması gerektiğini gösteren bir yöntemdir. Modülasyon, aslında Cezanne 'nın bulduğu bir yöntemdir. Çünkü Cezanne da modülasyon rengin renkle çakıştırılması ve yapıntısal bitiştirmelerinden oluşmakta idi. Daha sonraları renk modülasyon yöntemini Picasso, geometrik modülasyon sistemine dönüştürmüştür. Bu çalışma kübizmin Cezanne ile doğmasının gerçek sebebinin modülasyon yöntemi olduğunu vurgulamaktadır. Çünkü Cezanne 'nın renk modüiasyonu kübizm 'in doğum sancılarını arttıran en önemli buluştur. Modülasyon biçimin modle edilmesi değil, resimsel mekanın iki boyutlu ( modüle bir şekilde ) oluşmasını sağlayan temel bir çalışma metodudur. Sonuç olarak modülasyon metodu bir yüzey resmi anlayışını ortaya çıkarmıştır. Resmin iki boyutlu bir yüzeye dönüşmesi bir çok farklı biçimin yapıntısal bitiştirilmesin! doğurmuştur. Bu ise doğal olarak resmin atmosferini durağan ( statik ) değil hareketli ( dinamik ) ve eş zamanlı bir düzen içerisine sokmuştur, ileri sürülen düşüncelerin uygulama aşamalarına gelince; tüm bu yukarıdaki amaçlar ve sonuçlar doğrultusunda bir çalışma metodu izlenmiştir. (1) Jaspers'a göre beden olmadan iletişim olamaz. Sartre'a göre ise beden somut bir varlıktır. Çünkü beden sonrası hiçliktir ve insan ancak bedeniyle varolabilir.III Tez resimleri Cezanne'ın renk modülasyonu üzerinde teorik açıdan temellenmesine rağmen, biçimlendirme aşaması daha ziyade Picassonun geometrik modülasyon yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Geometrik modülasyon, çalışmaları doğal olarak geometri yasalarının temelleri üzerinde yoğunlaşmaya yöneltmiştir. Bu sayede resmî oluşturan parçaların ( figürlerin ) yapıntısal bitiştirilmeleri, daha doğrusu çakıştırılmaları ile dinamik olan modüllü yüzeyler ortaya çıkmıştır. Tüm bu nedenler birleştirildiğinde Yüzey Resminin bir Dinamik Modülasyon olduğu sonucu çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY This study searches the relationship between figurative art and existanialism. During this research, we have seen that some disciplines of art gains notability in existanialism. These prior disciplines of art are Cubism and German expressionism. Especially in some representatives of disciplines of plastic art existanialism gains more importance. Because painting of these artists ( figurative art ) gives priority to the problem of existence. All of these reasons make art closer to philosophy of existanialism, because existanialism; expresses become strangers to each other ( allieniation ) and the getting out of human from real world as getting out of modem people from modem life. The information movement of the century showed the way. They donl get no energy and no initiation from the modem world“ ( Berman 1994 : 394 ) Thus Cubists and existaniaiist philosophy have the same idea of refusing the outer world. In philosophy and art refusing the outer world makes these to disciplines closer to one another. As a result all of these i prove merits, both philosoph and artist get themselves out of their sorroundings and thus they make new inventions. Because of this the human beings is studied more carefully with out the outer world. The third fact in the figurative painting is the ”body“, the body is the basic element in figüratif painting as well as existanialism. At the same time in this thesis study in the literary warks search, erotism is in relationship with figurative painting. Because the body of the human being is sexy and thus is erotic. On the other hand we cannot separate erotism from the existaniaiist thought. Because ' Erotism is the problem of losing equilibrium”. (Bataille 1993 : 36 )Along with these problems, solving the plastic problems of the figurative painting has to be explainet as well. This method is the“MODULATION”. Modulation is the way of how to put figures real esthetics interior ( Composition ) of the Cubism in without the outer world. Actually modulation was created by Cezanne. After that Picasso turns the colour modulation system into geometric modulation system. This thesis emphasises that Cubism started with Cezanne because of this modulation system. Because Cezanne's colour modulation is the main key to the start of Cubism modulation, is not adding volume but instead making nature to dimensional; without perspective. As a result, the method of modulation, brings a surface painting idea. Turning paintings into two dimensional forms resulted in architectural coupling. The paintings without perspective put the to or more forms together. This is why the atmosphere of painting becames simultaneous and dynamic rather than static. Though the thesis paintings are based on the Cezanne's colour modulation, formation of them was made by Picasso's geometric modulation system. The geometric modulation system is established by geometric rules. Therefore, by architectural caupling or rather, joining of the elements of the painting, modular dynamic surfaces were abtained. All these demanstrate that surface painting is a dynamic modulation.