Futbol hakemlerinin duygusal zekâ ve iletişim beceri düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examınıng relatıonshıp between emotıonal ıntellıgence and communıcatıoan abılıty levels of football arbıters
  1. Tez No: 306032
  2. Yazar: NAHİT ÖZDAYI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AHMET DUVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma Türkiye'de görev yapan klasman ve amatör futbol hakemlerinin duygusal zekâ düzeyleri, iletişim beceri düzeyleri, demografik değişkenler ile ilişkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2010?2011 futbol sezonunda Türkcell Süper Lig, Bank Asya 1.Lig (Lig A), 2.Lig B, 3.Lig ve amatör futbol maçlarında görev yapan hakemler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini rastgele (random) yöntem ile seçilen 2010?2011 futbol sezonunda aktif olarak görev yapan hakemler oluşturmaktadır. Araştırmada Korkut (60), tarafından geliştirilen ve geçerlik ve güvenirliği yapılmış ?İletişim Becerilerini Değerlendirme Ölçeği? (İBDÖ) kullanılmıştır. Bar-On EQ-i Duygusal Zekâ Ölçeği, Dr. Reuven Bar-On tarafından 1997 yılında geliştirilmiş ve orijinali 88 maddelik bir ölçektir. Duygusal Zekâ ölçeğinin güvenilirliği % 93 olarak bulunmuştur. İletişim Becerisi Ölçme Değerlendirme ölçeğinin güvenilirliği % 89 olarak bulunmuştur. Toplanan veriler istatistiksel paket programı (SPSS.15,0) aracılığıyla analiz edilip sonuçlar yorumlanmıştır. Elde edilen verilerin frekans, yüzde analizi, ikili gruplarda t-testi, ikiden fazla grupların karşılaştırılmasında ise One way anova (Post Hock Tukey) testi kullanılacaktır. İlişki incelenen durumlarda ise K,korelasyon (r istatistiği) testleri yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was done to determine the relations between emotional intelligence, communication ability and demographic variables for rating and ametour football arbiters in Turkey. They are from Turkcell super ligue, Bank Asya 1st ligue (Ligue1) ,2nd Ligue (Ligue2) , 3rd Ligue( Ligue 3) and ametour football matches arbiters in 2010?2011 football season. Study?s samples are consist of arbiters elected randomly working actively in 2010?2011 football season. In research ` Communication Abilities Evaluation Scale? was used, that was developed by Korkut(60) and validity and reliability was veri. Bar-on EQ-i emotional intelligence scale was developed by Reuven Bar-On in 1997 and it is originally a 88 section scale. Emotinal intelligence scale?s reliability was found % 93. Communication ability measurement and evaluation scale?s reliability was found %89. The collected datas were analised by statistical pack programme (SPSS.15,0) and results were commented. Datas frequency, percent analysis, in dual groups t-test, in more than two groups comparisons One way anova( post hock Tukey) tests will used. K, corrolation (r statistic) tests will used in examining relation.