İlköğretim öğrencilerinin yaz spor okullarında yüzme sporuna yönelme nedenleri ve beklentileri (Gaziantep ili örneği)
Expectatıons and tendıng on swımmıng of prımary school students ın summer schools (sample of Gaziantep cıty)
  1. Tez No: 306031
  2. Yazar: TANER DAĞLIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR ABAKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
İnsanlar hayatlarını toplumsal ilişkiler çerçevesinde sürdüren canlılardır. Kişiler zamanla toplumu terk edip toplum dışı kalsalar bile toplum yine de kendini devam ettirir ve sahip olduğu özellikleri sosyalleşme aracılığıyla yeni kişilere aktarır. Sosyalleşme ailede başlar okul ve arkadaş çevresiyle devam edip hayatın her aşamasında varlığını sürdürür. Buradan hareketle sosyalleşmelerinde etken olduğunu düşündüğümüz yaz spor okullarına katılan ilköğretim öğrencilerinin yüzme branşına yönelme, uğraşma ve beklentilerini belirlemek amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Çalışma, 2011 yılı yaz sezonunda Gaziantep ilinde yaz spor okullarına iştirak eden 160 (106 erkek, 54 kız) ilköğretim öğrencisi üzerinde yapılmıştır. Araştırmada ?Anket Survey? tekniği kullanılmıştır. Araştırmada belirlenen amaçlara ulaşabilmek için konu ile ilgili literatür taraması yapılarak, benzer araştırma örneklerinde yararlanılarak anket formu oluşturulmuştur. Anketin güvenilirlik hesaplaması yapılmış ve güvenilirlik katsayısı ?= 0.851 bulunmuştur. Anketten elde edilen veriler öncelikle bilgisayar ortamına aktarılmış, daha sonra da SPSS 16,0 paket programından yararlanılarak hesaplamalar yapılmıştır. Verilerin analizinde yüzde frekans testi yapılmıştır. Sonuçta; öğrencileri yüzme branşına yönlendiren unsurların başında anne ve babanın etkisi birinci sırada yer alırken, yüzmeyi öğrenmedeki etkisi 2.sırada yer alarak ortalamalar çok yüksek çıkmıştır. Diğer etkenleri orta ve düşük düzeyde çıktığı tespit edilmiştir. Uğraşma nedenlerine ilişkin görüşlerine baktığımızda birinci sırada yüzme branşını sevmek etkeninin çıktığını, beklentilerine ilişkin görüşlerinde ise sağlıklı olmak ve sağlığını korumak maddesinin çok yüksek değerle birinci sırada yer aldığı bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
People are living things who maintain their lives. Even if some people leave society in time and get away fromit, they stil maintain life and transfer its features to new people through socialization. Socialization begins in the family, continues with school life and friendship and exists at every stage of life. Starting from this point, this study was made in order to determine the expectations, tendencies and efforts of primary school students who paticipating in summer sports school, which we think is a factor for students to socialize beter. This study was conducted on 160 primary school students (106 male, 54 female) who joined in the summer sports schools in Gaziantep in 2011. ?Survey? tecnique was used in this study. In order to achieve the goals in the survey, a questionnaire form was prepared throyah literature review about the topic and by benefiting from similar research samples. The reliability of the questionnaire was calculated and the reliability was faund ?= 0.851. the data abtained from the questionnaire was initially transferred to computer environment and later analyses were done by using SPPS 16.0 package program. In the analyses of the data, Frequency. The results revealed tahat the fist factor directing children to swimming was their parents attitudes their own attitudes and desires to learn how to swim. The mean scores of these two factors were the highest and the mean scores of other factors were found medium or low. When it cames to their ideas about the reasons of their efforts, the love of swimming was the first factor; however the first factor related to their expectations was found as being healthy and keeping it for a long time.