Üniversite öğrencilerinin sportif faaliyetlere katılım düzeyi ile sosyal uyum ve iletişim becerilerinin incelenmesi (Adıyaman ili örneği)
A research on the socıal cohesıon and communıcatıon skılls of hıgher educatıon unıversıty students accordıng to theır level of partıcıpatıon ın sports actıvıtıes. (Sample of Adıyaman cıty)
  1. Tez No: 306033
  2. Yazar: FATİH MEHMET UĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada üniversite öğrencilerinin sportif faaliyetlere katılım düzeyi ile sosyal uyum ve iletişim becerileri incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini, 2010-2011 öğretim yılında Adıyaman Üniversitesi merkez kampüsünde öğrenim gören üniversite öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmada 10 sorudan oluşan kişisel bilgi formu,7 soruluk aile içi uyum düzeyini belirleme formu ve 7 soruluk sportif faaliyetlere katılım düzeyini belirleme formu kullanılmıştır. Çalışmada 21 soruluk Bell Uyum Envanteri kullanılmıştır. Öncül (1981) tarafından adapte edilerek Türkçeye çevrilmiş Bell Uyum Envanterinin ülkemizde geçerlik ve güvenirlilik çalışmaları yapılmıştır. Son olarak araştırmada 45 sorudan oluşan Ersanlı ve Balcı(1996) tarafından geliştirilen iletişim becerileri envanteri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin, aile içi uyum alt boyutu, Spora katılım ve sosyal uyum alt boyutlarında anlamlı farklılık olduğu görülmüştür. Sosyal uyum alt boyutunda 31 yaş ve üstü olan öğrenciler lehine anlamlı farklılık vardır.
Özet (Çeviri)
In this study, university students? attendance to the sport activities and their socialization and communication skills have been analyzed. Students that studying in the central campus site of Adiyaman University in 2011-2011 academic year constitute the sample of the study. In the research, personal information form with 10 questions, domestic compliance level form with 7 questions and identification form to identify the attendance level to the sport activities were used. In the study, Bell Adjustment Inventory with 21 questions was used. Validity and reliability studies of the Bell Adjustment Inventory that was adapted and translated into Turkish by Öncül (1981) were carried out in our country. Finally, in the study communication skills inventory that was developed by Ersanlı and Balcı (1996) with 45 questions was used. As a result of the study it has been understood that there has been a significant difference between domestic compliance sub-dimension and attendance to sport and socialization sub-dimensions. There has been a significant difference in favor of the students who are 31 years old and over in socialization sub-dimension.