Alkali hasara bağlı gelişen korneal anjiogenez modelinde topikal, subkonjonktival bevacizumab ve florometolon asetatın topikal uygulanması
Apply of topical, subconjunctival bevacizumab and topical florometolon acetate in alkali burn induced model of corneal angiogenezis
  1. Tez No: 306050
  2. Yazar: AYHAN DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. KEMAL ARICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZETBu çalışma? topikal ve subkonjonktival bevacizumabın alkali yanığa bağlı gelişen korneal anjiogenez modelindeki yeni damar gelişimi üzerine etkisini araştırmak amacıyla yapıldı.Çalışmada 24 adet Wistar-Albino cinsi rat kullanıldı. Kornealarda kimyasal koterizasyonu takiben ratlar randomize olarak 4 gruba ayrıldı. Grup 1'e suni gözyaşı damlası günde iki kez, grup 2'ye, topikal florometolon asetat günde iki kez, grup 3'e, subkonjonktival bevacizumab 2,5 mg olarak tek doz, grup 4'e ise topikal bevacizumab 5mg/ml konsantrasyonunda uygulandı. Tüm damlalar koterizasyonu takiben hemen damlatılmaya başlandı ve 21 gün boyunca uygulandı. Üç hafta sonra rat korneaları yarık lamba biyomikroskobuyla muayene edildi ve kornea fotoğrafları çekilip denekler sakrifiye edildi. Alkali yanığa bağlı gelişen korneal neovaskülarizasyonu değerlendirmek için toplam korneal alan, neovaskülarize alan, neovaskülarize alanın oranı ve gelişen en uzun damarın boyu ölçüldü.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThis study aimed to investigate the effect of topical and subconjunctival bevacizumab on corneal neovascularization in alkali burn induced model of corneal angiogenezis.Twenty four Wistar-Albino rats were used in our study. After chemical cauterization of the cornea, the rats were divided randomly into four groups. Group 1 received artificial tears twice a day, group 2 recevied topical fluorometholone acetate twice a day, group 3 bevacizumab (2.5mg) was administered by a subconjunctival single dose, group 4 received 5mg/ml bevacizumab twice a day. All drops were initiated immediately after cauterization and applied for 21 days. Three weeks later rat corneas were evaluated by slit-lamp biomicroscopy and corneal photograhs were taken with a digital camera after subjects were sacrificed. Total corneal area, corneal neovascularization area, proportional area of vascularized cornea and longest neovascular pedicle lenght were assessed for evaluate alkali burn induced corneal neovascularization.