Ratlarda iyotlu kontrast maddeye bağlı oluşan nefropatinin profilaksisinde n-asetilsistein'in etkinliğinin radyolojik ve histopatolojik olarak değerlendirilmesi
Researching effects of nac in ıonic contrast media-ınduced nephrotoxicity radiologically and pathologically ,experimental research in rats
- Tez No: 306049
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN SOLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Radyolojide sık olarak kullanılan kontrast maddelerin (KM), en önemli yan etkilerinden birisi de nefrotoksisitedir. Kontrast madde kaynaklı nefrotoksisitede (KMN) intrarenal vazokonstrüksiyon, tubulotoksik etkiler gibi birçok neden suçlansa da, altta yatan neden henüz net olarak aydınlatılamamıştır.Bu çalışmada antioksidan bir ajan olan NAC'ın KMN'ye karşı koruyucu etkisi radyolojik ve histopatolojik bulgular ışığında deneysel olarak araştırıldı.Wistar albino erkek sıçanlar 10'arlı 3 gruba ayrıldı; kontrol grubuna (Grup I) i.p. yoldan salin, KM grubuna (Grup II) i.v. yoldan tek doz 10 ml/kg, NAC grubuna (Grup III) i.v. yoldan tek doz 10 ml/kg i.v KM ve i.p 10 ml/kg NAC verildi. Böbrek dokusundaki değişiklikler radyolojik ve histopatolojik olarak incelendi.Histopatolojik incelemelerde KM grubundaki hasar skorlarının diğer gruplara göre yüksek oldugu gözlenirken, KM ile birlikte verilen NAC'ın glomerüler, arteriolar ve tubulointerstisyel hasarı anlamlı düzeyde engellediği tespit edildi.Sonuç olarak histolojik ve radyolojik veriler ışığında, kontrast maddeye bağlı nefrotoksisitede NAC'ın koruyucu role sahip olduğunu gösterdik.
Özet (Çeviri)
One of the undesired side effects of radiologic contrast media (CM) is nephrotoxicity. Although the underlying mechanisms of contrast?induced nephrotoxicity (CIN) is unclear, some mechanisms are suspected such as ischemic injury, oxidative stres or direct cytotoxicity.The aims of this experimental study were to research the role Computarize Tomography (CT) for early diagnosing of CIN and to investigate the possible protective effect of NAC, an antioxidant agent, against CIN.Rats were divided into three groups: Control (Group I), CM (Group II) and CM+NAC (Group III). Saline solution was injected intraperitoneally (i.p.) to the control group rats. CM was administered i.v with 10 ml/kg for single dose to the CM group and NAC was administered with a dose of 10 ml/kg and CM was injected single dose i.v to the NAC group.In conclusion, these results showed that NAC has a protective effect against CIN on the basis of the radiological and pathological findings.