Zaraccom ultraflex veya f260 marka göziçi lens takılan hastalarda kontrast duyarlılığın değerlendirilmesi ve karşılaştırılması
Eveulation of contrast sensitivity and comparation of in patients who are operated for cataract and inserted zaraccom ultraflex or zaraccom f260 intraocular lenses
- Tez No: 306051
- Danışmanlar: PROF. DR. M. KEMAL ARICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada katarakt nedeni ile opere edilen ve Zaraccom Ultraflex(UF) veya Zaraccom F260(F260) marka göziçi lens takılan hastalarda fotopik ve mezopik (glareli ve glaresiz) şartlarda lenslerin kontrast duyarlılığı karşılaştırılarak UF lensin optik performansı değerlendirildi.Prospektif olarak planlanan bu çalışmaya, Cumhuriyet Üniversitesi Göz Hastalıkları AD da 2009-2010 yıllarında komplikasyonsuz Fakoemülsifikasyon ve arka kamara bag içine göziçilensi (GİL) implante edilen toplam 60 hastanın 60 gözü (Grup 1:30 hasta UF, Grup 2: 30 hasta F260) alındı. Postoperatif l. gün, 1. hafta ve 1. ayda rutin izlem muayeneleri yapıldı. 3. ayda ise en iyi düzeltilmiş görme keskinliği değerleri kaydedildikten sonra tüm hastalara fotopik glareli-glaresiz ve mezopik glareli-glaresiz olmak üzere 1.5, 3, 6, 12 ve 18 cpd de kontrast duyarlılık testleri uygulandı.İki grubun kontrast duyarlılık sonuçları karşılaştırıldığında bütün uzaysal frekanslarda (1,5; 3; 6; 12; 18 cpd) UF grubunun değerleri daha yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study we eveulated the optic performance of UF lens by comparing the contrast sensitivity of lenses in condition of photopic and mesopic in patients who are operated for cataract and inserted Zaraccom Ultraflex(UF) or Zaraccom F260(F260) intraocular lenses.In this prospective study, we include 60 eyes of 60 patients (Group 1:30 patients UF, Group 2: 30 patients F260) who have had Facoemulcification inserted intraocular lens in the posterior chamber between 2009-2010 at Cumhuriyet University Opthalmology Department. The patients were examined routinely 1. day, 1. week and 1. month postoperatively. At the third month, best corrected visual acuity values were recordet, after that the contrast sensitivity tests at 1,5 , 3 , 6, 12 and 18 cpd were examined to all patients, as photopic with glare- without glare and mesopic with glare ? without glareIn comparison with two group?s contrast sensitivity results, UF group?s values were higher in all spatial frequencies (1,5 , 3 , 6, 12 and 18 cpd).