Helicobakter pylori pozitif ülser ve gastrit hastalarda SVCAM-1 düzeyi
SVCAM-1 levels ın patients with helicobacter pylori positive gasritis and ulcer
- Tez No: 306061
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CİHAT ŞARKIŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Gastrit tüm dünyada çok yaygın olarak rastlanılan bir hastalıktır. Tekrarlayarak seyretmesi, yaşam kalitesini düşürmesi, tedavi maliyetlerini artırmasının yanı sıra progresinde ülser ve maligniteye dönüşebilmektedir. Hastalığın etyolojisinde çok çeşitli etkenler mevcuttur (toksik, viral bakteriyel, immün vb.). Farklı klinik formlarda ortaya çıkabilmektedir. Hastalığın patogenezi tam olarak anlaşılamamıştır. Bu açıdan bakıldığında özellikle en sık rastlanılan etkenlerden H. pylori tipiktir, çünkü çok değişik klinik seyir gösterebilmekte aynı zamanda lenfoma ve mide kanserine yol açabilmektedir. H. pylorinin bazı mikrobiyolojik, biyokimyasal ve immünopatolojik özelliklerinin belirlenip patogenezdeki rolleri kısmen de olsa aydınlatılmıştır, ancak bütününün aydınlatılması için daha çok çalışmaya gerek olduğu açıktır.Adhezyon moleküllerinin inflamasyon oluşumunda önemli rol oynadıkları bilinmektedir, dolayısıyla gastrit patogenezinde de rol oynamaktadırlar. H. pylorinin inflamasyonu proçesinde vasküler etkilerinin de olduğu ortaya konulmuştur. Bu amaçla yapılan çalışmalarda çözülebilir VCAM-1 düzeyleri çoğunda yüksek bulunmuştur. Bu çalışmada amacımız; H. pylori pozitif hastalarda SVCAM-1 düzeyinin arttığını göstermek ve inflamasyonda diğer gastritlere göre bu yolağın daha yoğun bir şekilde kullanıldığını ortaya koymaktır.Çalışmaya önceden belirlediğimiz kriterlere uygun 49 (E:26, K:23)'u H. pylori pozitif ve 29 (E:10, K:19)'u H. pylori negatif iki grup olmak üzere toplam 78 hasta alındı. Çalışmaya katılan tüm hastalarda SVCAM-1 düzeyi ve patolojik özellikleri çalışıldı ve istatiksel olarak iki grup karşılaştırıldı; H. pylori pozitif grupta SVCAM-1 düzeyi istatiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu.Sonuç olarak bu çalışma SVCAM-1 düzeyinin H. pylori enfeksiyonuna bağlı olarak gastrit hastalarında immuno-enflamatuvar tepkide diğer etkenlerin yol açtığı gastritlere göre daha ağırlıklı bir rol oynadığını göstermektedir
Özet (Çeviri)
Gastritis is a common medical problem in all over the world. Gastritis is a disease that goes with recurrence, decrease the life quality and increase threatment coast however it may lead to ulcers and increase risk of stomach cancer. Gastritis is a condition that has many causes (toxic, viruses, bacteria, immune etc.) and different clinical forms. The pathogenesis of disease is not yet fully understood. Most often the cause is infection with the H. pylori, also the infection can lead to lymphoma and stomach cancer. Some biochemical, microbiologic and immunopathologic features of H. Pylori were determined and their role in pathogenesis of gastritis were elucitated, but this is clear that there is need more study for completely elucitating.İt is known that adhession moleculs play important roles in occrurring inflamation so that also play role in gastritis pathogenesis. It was emerged there are also vasculer effects in proceses inflamation of H. pylori. In these studies for this aim, soluble VCAM-1 level is found high most of the those studies. The aim of our study is that exhibit elevated SVCAM-1 levels in H. pylori positive patients and to emerge more using this line than other gastritis in inflamation.Enrolled 78 patients compatible to previous determined criterias in this study, 49 (M:26, F:23) of them have H. pylori, 29 (M:10 F:19) of them have not H. pylori. SVCAM-1 and pathological features were studied on all the patients enrolled in this study and statisticaly compared both groups. It was found significantly high level of SVCAM-1 on H. pylori positive group.Finally, this study show that SVCAM-1 level on immuno-inflamation response of H. pylori induced gastritis than other agents induced gastritis weighted may play role.