Doğu Anadolu bölgesi'nde duodenum ülserli hastalarda helicobacter pylori prevalansı
- Tez No: 31315
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
32 ÖZET Bu çalışma Kasım-1991 ile Kasım 1992 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi iç Hastalıkları Anabilim Dalı Gastroentroloji kliniğinde yatarak tedavi gören veya ayaktan polikliniklere müracaat eden, üst gastrointestinal sistem şikayetleri olup gastroduodenoskopi yapılan ve duodenum ülseri tesbit edilen 86 hasta ve 20 sağlıklı kontrol grubu üzerinde gerçekleştirildi. Mide antrum biyopsileri helicobakter piylori ve histopatolojik yönden incelemeye alındı. Duodenum ülserli hastanın 71 'inde (%83)Helicobacter Pylori (HP) mevcut iken kontrol grubu olarak alınan 20 sağlıklı kişinin ancak 6'sında (%30) HP tesbit edildi. Hasta grubunda HP prevalansı önemli derecede yüksekti (p0.05). Aynı sonuç kontrol grubunda da tesbit edilmiştir. Hastaların mide asiditesinin derecesi ile HP pozitifliği arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır (p>0.05). Duodenum ülserli olup HP tesbit edilen 71 hastanın 70'inde (%99) ilave olarak kronik nonspesifik gastrit de tesbit edildi.
Özet (Çeviri)
33 SUMMARY In this study was performed on 86 patients with duodenal ulcus 20 healty controls between November 1991 and November 1992 in Gastroenterology clinics, internal medicine department, Faculty of Medicine, Atatürk University. Diagnosis of duodenal ulcus was done performing gastroduodenoscopy, in patients who have upper gastrointestinal complaints. Biopsies of gastric antrum were examined regarding helicobacter pylori and histopathoiogica! forms. Hp was found 71 patiens with duoenal ulcus (83 %). Hp prevalance was higher in patients than controls (p < 0.001). Chronic nonspesific gastritis was found in 70 patients of 71 patients who have Hp (99 %). Chronic nonspesific gastritis was higher in patients than controls (p < 0.001). There was also positive corellation between Hp and chronic nonspesific gastritis. There was not any significantly correlation between Hp and age, Hp and sex. (p>0.05)., YÜKSEKÖBRETİM K«!?li'JÎ