Meme kanserli hastalar ve birinci derece yakınlarında epigenetik risk faktörlerinin araştırılması
Investigation of the epigenetic risk factors in patients with breast carcinoma and their first degree relatives
- Tez No: 306065
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRSEN YÜCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Meme kanserinde gen ekspresyon profillemesi, klinik düzeyde tanı, prognoz tayini ve tedavide önemli bir araç olma potansiyeline sahiptir. Bu çalışmada, 30 meme kanserli hastanın, bu hastaların 30 birinci derece yakınının ve 30 sağlıklı bireyin periferal transkriptom profilleri verilmiştir.Total genomik ribonükleik asit (RNA), her üç grupta da periferal kandan ayrılmıştır ve m-RNA ekspresyonları revers transkripsiyon polimeraz zincir reaksiyonu ile değerlendirilmiştir. Çalışmamızda, östrojen reseptörü (ER), c-erb-B2, p53, GATA?3, GRB?7, EGFR, MYC, BCL?2, VEGF gibi etyolojik genlerin ekspresyon profilleri belirlenmiştir. ER, c-erb-B2, GATA, GRB?7, EGFR gen ekspresyon profilleri hasta grubunda daha anlamlı bulunmuştur. p53 gen ekspresyon profili ise hasta yakını ve kontrol grubunda daha yüksek değerlendirilmiştir. Bu durum, hasta grubunda tümör süpresyonunun azaldığına, onkogen aktivasyonunun arttığına işaret etmektedir. Ancak gruplardaki heterojenite nedeniyle istatistikî anlam elde edilememiştir.Eldeki veriler, periferal kan dokusunda da, meme kanseri prognostik gen belirteçlerinin tespit edilebildiğini göstermektedir. Bu nedenle, kantitatif ölçümlerin daha kişiselleştirilmiş tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine olanak sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The gene expression profiling in breast cancer has a potential to become an important tool for clinical diagnosis, prognosis determination and treatment. In this study, 30 breast cancer patients, 30 first degree relatives of these patients and 30 healthy individuals were given the peripheral transcriptome profiles.Total genomic RNA was isolated from peripheral blood tissue in all three groups. Multiplex tandem PCR technique was performed and mRNA expressions of all 8 genes were evaluated by reverse transcription-polymerase chain reaction.Etiologic factors as ER, EGFR, GATA-3, GRB-7, VEGF, p53, BCL-2, MYC, c-erb-B2 expression profiles have been identified in our study. We found that ER, c-erbB-2, GATA-3, GRB-7, EGFR gene expression profiles were significantly higher in the patient group. However; p53 gene expression was evaluated in relative and control groups. This situation indicates the reduced tumor suppression and the increased oncogene activation in the patient group. But, the relationship is unsignificantly due to heterogeneity of groups.The results of this study show that the peripheral blood tissues contribute to the development of prognostic gene signatures in breast carcinomas. The quantitative measurements may facilitate the development of more personalized treatment strategies.