Akut inferiyor myokard infarktüsü olan hastalarda EKG'de resiprokal st segment depresyonun derecesi ile koroner arter hastalığı yaygınlığı arasındaki ilişki
The severity of reciprokal st segment depression in acute myocardial infarction: The indicator of extensive coronary artery disease?
  1. Tez No: 306066
  2. Yazar: SAVAŞ SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Akut İnferiyor Myokard İnfarktüsü Olan Hastalarda Ekg'de Resiprokal St Segment Depresyonun Derecesi İle Koroner Arter Hastalığı Yaygınlığı Arasındaki İlişki, Dr. Savaş SARIKAYA, Kardiyoloji Anabilim Dalı, Sivas, 2010.Resiprokal ST segment depresyonu (RSTD), ST segment elevasyonlu myokard infarktüsüne sıklıkla eşlik eden elektrokardiyografik bir fenomendir. Resiprokal ST segment depresyonunun önemi ve prognostik değeri birçok çalışmanın konusu olmuştur. Bazı çalışmacılar Akut inferiyor myokard infarktüsünde resiprokal ST segment depresyonunun LAD tutulumu, düşük ejeksiyon fraksiyonu ve kötü prognozla ilişkili olduğu diğer taraftan başka çalışmalarda bunun benign bir elektriksel fenomen olduğu gösterilmiştir. Bu çalışma resiprokal ST segment depresyonun ciddiyeti ile koroner arter hastalığı yaygınlığı arasında ilişki olup olmadığını belirlemek için tasarlanmıştır. Akut inferiyor myokard infarktüsü geçiren 112 hasta (55 erkek, 45 bayan) çalışmaya alındı. Ortalama 2. gün hastalara KAG yapıldı. Bütün hastalar daha önce koroner arter hastalığının yaygınlığında güvenirliği kanıtlanmış olan gensini ve reordan skoru kullanılarak değerlendirilmiştir. ST segment depresyonun miktarı 12 lead EKG'de J noktasından 0,08sn sonra milimetrik olarak değerlendirilmiştir. RSTD ile ve koroner anjiografik skor(gensini-reordan) arasındaki ilişki incelenmiştir. Ortalama RSTD ve gensini ve reordan skoru 3.80±2.72 mm, 31.5±34.5 ve 7.22±3.59 olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe severity of reciprokal st segment depression in acute myocardial infarction: the indicator of extensive coronary artery disease?, Dr. Savaş SARIKAYA, Cardiology Department, Sivas, 2010.Reciprocal ST segment depression (RSTD) is a well known electrocardiographic (ECG) sign often accompanying ST segment myocardial infarction (STEMI). Its significance and prognostic value have been the subject of many reports. Some studies have propounded that anterior RSTD accompanying acute inferior myocardial infarction (STEMI) may be attributable to the co-existent left anterior descending artery (LAD) disease, lower left ejection fraction (LVEF) and poor prognosis whereas some studies have concluded that it is a benign phenomenon without any prognostic implications. This study was conducted to investigate the relationship between the severity of RSDT and extent of coronary artery disease. 112 patients (55 women, 57 men) admitted to our centre with diognosis of acute inferior myocardial infarction (STEMI) underwent coronary angiography within 2 days of hospitalization. The extent of coronary artery disease in each patient was evaluated via Gensini and Reardon scores which have been proved to be clinically useful in the quantitation of coronary artery disease. The amount of ST segment depression at 0.08 sec after the J point in the reciprocal leads on admission 12-lead electrocardiograms of patients were also evaluated for quantitation of RSTD (mm). The correlation between the RSTD and angioarphy scores (Gensini-Reardon) was investigated. The mean values of RSTD, Gensini and Reardon scores were found to be 3.80+/-2,72 mm, 31.5+/- 34,5 and 7,22+/-3,59, respectively. There was also significant positive linear correlation between the RSTD and angiography scores(r=0,840 for Gensini, r= 0.660 for Reardon,p