Cerrahi olarak kronik böbrek yetmezliği oluşturulan ratların mesane düz kas şeritlerinde kolinerjik ve pürinerjik sistem değişikliklerinin in-vitro olarak araştırılması
Investigation of in-vitro cholinergic and purinergic system responses of rat urinary bladder strips which were obtained from rats that were surgically made chronic renal failure model
- Tez No: 306084
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN GÖKÇE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kronik böbrek hastalıkları nedeniyle son dönem böbrek yetersizliği (SDBY) gelişen hastalar diyaliz veya transplantasyon gibi renal replasman tedavilerine ihtiyaç duyarlar. Günümüzde hemodiyaliz, periton diyalizi ve transplantasyon tedavilerinin yaygın olarak uygulanması sonucunda bu hastaların yaşam süreleri uzamıştır. Diyalize giren hastaların hayat kalitesini arttırmak ve böbrek transplantasyonu yapılmış hastaların böbrek fonksiyonlarını korumak ve idame ettirebilmek için alt üriner sistemin normal fizyolojik yapısı mümkün olduğunca korunmalıdır. Yapılan çalışmalarda kronik böbrek yetmezliği bulunan hastaların alt üriner sistem semptomlarının normal populasyona göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. Bu bilgiler ışığında çalışmadaki amacımız cerrahi olarak kronik böbrek yetmezliği oluşturulan ratlardan elde edilen mesane kası şeritlerinin kolinerjik ve pürinerjik ajanlara verdiği in vitro yanıtları araştırmak ve SDBY'de sık görülen alt üriner sistem semptomlarının mesanedeki hangi sistem aracılığıyla ortaya çıktığını saptamaktır.Çalışmamızda 20 adet Wistar Albino rat deney ve kontrol grubu olmak üzere ikiye ayrıldı. Deney grubuna sol 2/3 parsiyel nefrektomi ve sağ total nefrektomi yapıldı. 12 hafta sonra KBY teyidi ratlardan alınan kan örneklerinden çalışılan BUN ve Kreatinin değerleri ile yapıldı. Deney ve kontrol grubundan alınan mesane şeritleri invit-ro olarak değerlendirildi. Karbakol, KCL ve adenozinle oluşan kasılma yanıtlarında her iki grup arasında anlamlı farklılık yoktu. ATP, ADP ve elektriksel alan uyarısı ile oluşan kasılma yanıtlarında deney grubu lehine anlamlı olarak artmış bulundu.Bu bulgular ışığında KBY'de görülen alt üriner sistem semptomlarından kolinerjik sistemden ziyade pürinerjik sistemdeki aktivasyonun sorumlu olabileceği varsayılabilir. Dolayısıyla bu semptomların tedavisinde, antikolinerjik tedavinin yanı sıra pürinerjik sisteme yönelik antipürinerjik ajanların geliştirilmesiyle katkı sağlayabileceği düşünülebilir. Kolinerjik ve pürinerjik sistemlerin kronik böbrek yetmezliğinde mesane üzerindeki etkilerinin daha iyi anlaşılabilmesi için ileri araştırmalara gerek vardır.
Özet (Çeviri)
Due to chronic renal failure, the patients who have end stage renal failure need renal repletion treatment such as dialysis and transplantation. Today, as a result of the common use of treatments such as hemodialysis, peritoneum dialysis and transplantation, the life periods of these patients have been increased. In order to increase the life qualities of the patients who have to use to dialysis and to protect the functions of the kidneys of patients who has undergone renal transplantation, the normal physiology of lower urinary system should be protected as much as it is possible. In these studies, symptoms of the lower urinary tract of the patients who have chronic renal failure are higher than in those who are normal. In the light of these evidences, we aimed to investigate the in-vitro responses of rat urinary bladder strips, which were removed from rats that have chronic renal failure, to the cholinergic and purinergic agents and to define which system is more active in symptoms of lower urinary tract in end stage renal failure patients.In our study, 20 Wistar Albino rats have been divided into two groups as experiment and control groups. In the experiment group, left 2/3 partial nephrectomy and right total nephrectomy have been applied. Chronic renal failure has been confirmed by BUN and creatinin values obtained from the blood of the rats. The bladder strips which were taken from the experiment and control groups were evaluated as in-vitro. There wasn't a significant difference with the contraction response caused by carbachol, KCl and adenosine. There was a significant increase in the contraction response caused by ATP, ADP and electrical field stimulation in experiment group when compared to the control group.It seems that the activation of purinergic system is responsible for the symptoms rather than the activation of cholinergic system at the patients who have chronic renal failure and lower urinary tract symptoms. Besides anticholinergic treatment, antipurinergic agents may be effective for the treatment of the symptoms in chronic renal failure patients who have lower urinary tract symptoms. Further researches are needed to understand the exact role of cholinergic and purinergic systems on lower urinary tract symptoms in patients with chronic renal failure.