Bir bildirim olarak artistik duvar uygulamaları
- Tez No: 30609
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SADETTİN AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Geleneksel Türk seramiği geçmişten kalma izlerini sürdürerek günümüze kadar gelmiştir. Yani dini mekanla bütünleşmesi sonucunda oluşan bu 'anlam bugün Çağdaş Türk Seramik Sanatı anlayışından çok farklıdır. Dini mekanla bütünleşen seramiğin, çağdaş mekanlara taşınarak bugünün kompozisyon düzeni ve renk anlayışında yeni bir biçim dili ile anlatılması gerekir. Dünü ve bugünü birlikte yaşatmak, kich sanatına, yozlaşmaya gitmeden, eklektik olmadan birbirinin içermesini sağlamak bu amacın bir başka tamamlayıcısıdır. Ayrıca sanat bir bildirim aracı olduğuna göre kültürel birikimlerin sonucu oluşan ve gelişen bildirim olgusu, geçmişte olduğu gibi günümüzde de toplumsal ilişkileri insan- çevre ve insan-araç ilişkilerini düzenlemede yoğun bir biçimde kullanmaktadır. Mimarideki köklü seramik geleneğimizi, farklı biçimde ele alarak ve bildirim olgusundan da yararlanarak geleneksel seramik sanatımızı bugünün çağdaş seramik sanatında mesajlar vererek yaşatmalıyız.
Özet (Çeviri)
Traditional turkish Ceramic Art could manage to continue its ownstyle from the past to the present with a different meaning from contemporary Turkish Ceramic Art. Traditional Turkish Ceramic Art has become a united whole with religious places of this time. Ceramic which has become a united whole with religious places has to be designed and shown with today's composition and colour style in the con temporary places. To keep the past and the present aline together is another aim lithout kitch art, degeneration and eclecticism. In additilon, as the art is a means of communication, the communication fact that is formed and developed with cultural accumulations is intensiuely used to arrange social relatilons, human-environment, human-equipment relatilons today as it was before. We have to consider our ceramic traditions in a different architectural manner and keep Traditional Turkish Ceramic Art alive to give messages in Contemporary Turkish Ceramic Art benefitting from communicatilon fact.